Tarlada kabak evde sanat

Çubuklu İbrahim Ünal, yetiştirdiği su kabaklarını çeşitli motiflerle süsleyip sanat eserine çeviriyor

Giriş Tarihi: 8.10.2015
Tarlada kabak evde sanat
Yıldırım Beyazıt Lisesi'nde işçi kadrosunda görev yapan İbrahim Ünal, eşi ve iki çocuğunun da yardımıyla yetiştirdiği su kabaklarını kurutmasının ardından içini boşaltarak bunlardan avize, abajur ve çeşitli süs eşyası gibi ürünler yapıyor. Kabakları çizdiği motifleri boyayarak renklendiren, boncuk ve taşlarla da süsleyen Ünal, yaptığı açıklamada, Antalya'da yaşayan kardeşinin kendisine su kabağı hediye etmesinin ardından bu işe merak sardığını söyledi.

SÜSLER YAPIYOR
Yetiştirdiği kabaklarının süs eşyası olarak nasıl işlendiğine yönelik internetten araştırma yaptığını belirten Ünal, "Deneme yanılma yoluyla çalışmaya başladım. Hazırladığım ürünlerin çevremde beğenilmesi beni cesaretlendirdi. Su kabağına desenler çizmemin ardından onları boyayıp boncuklar takıyorum. Agat taşları da kullanarak çeşitli renkte aplik, abajur ve gece lambaları hazırlıyorum" diye konuştu.

KABAK HOBİSİ MESLEĞİ OLDU
Hobi olarak başladığı uğraştan para da kazandığını anlatan Ünal, "Yaklaşık 20 dönüm alana kabak ektim. Kendi yetiştirdiğim kabakları da ailemle birlikte işlemeye başladım. Kabaklardan yaptığım dekoratif lambalar ve süs eşyaları 50 ila 150 lira arasından satıyorum. Bu su kabakları benim hayatımı değiştirdi. Genellikle internet üzerinden ürünlerimi pazarlıyorum. En zor dizaynları 1 günde, diğerlerini ise 3 ile 6 saat arasında tamamlıyorum" dedi. Anne Derya Ünal da köy evinde çocuklarıyla eşine yardımcı olduklarını dile getirirken oğlu Emirhan ise okulda öğrendiği figürleri kabakların üzerine çiziyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarlada kabak evde sanat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN