Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ankapark başkente 10 milyon turist çeker'

Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı 3. Genel Kurulu'nda konuşan Büyükşehir Başkanı Belediye Gökçek "Ankapark sayesinde 'ya kısa vadede 3, uzun vadede 10 milyon turist bekliyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 9.10.2015
'Ankapark başkente 10 milyon turist çeker'
Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı'nın (GDCO) 3. Genel Kurulu başladı. Sheraton Otel'de yapılan ve aralarında Budapeşte, Bişkek, Dakka, Kiev, Sofya ve Lefkoşa belediyelerinin de bulunduğu 20'den fazla üye ülkenin belediye başkan ve temsilcisinin katıldığı Genel Kurul, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in açış konuşmasıyla başladı. Üst üste oybirliğiyle GDCO başkanlığına iki kez seçilen ve halen bu görevi yürüten Başkan Gökçek, 4 bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Ankara'da uzun dönem ihmal edilen ve eskiyen kent dokusu içerisinde kaybolmaya yüz tutan Hitit, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait kültürel mirası korumayı amaçlayan bir çok projeyi hayata geçirdiklerine dikkat çekti. Bu anlamda kentin eskiyen yüzlerini tarihi kimliğine uygun bir şekilde tasarlayarak yeniden düzenlediklerini anlatan Başkan Gökçek, "Bunun sonucu tarihi kent merkezimiz yeniden cazibe merkezi haline geldi ve ciddi bir turizm hareketliliği başladı" dedi.

Projenin tasarımında Anadolu öğeleri var
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli projelerinden olan Ankapark'ın tartışmasız dünyanın en büyük tema parkı olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, ANKAPARK projesinin tasarım aşamasında Anadolu'nun tarihi mozaiğini yansıtan öğelere yer verdiklerini kaydetti. Gökçek "1 milyon 200 bin metrekare alan üzerine kurulu parkta, bin 217 adet oyuncak bulunmakta ve şu an yüzde 75'i tamamlanan parkımız açıldığında, kısa vadede yıllık 3 milyon, uzun vadede 10 milyon turist çekebileceğini öngörüyoruz" diye konuştu.

26 yıllık deneyim takdir topladı
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLGMEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı'nın iki dönemdir başkanlığını yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederken, "Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı, Sayın Gökçek'in 26 yıllık yerel yönetim deneyimi ve desteği sayesinde kuruluşundan bu yana kısa bir süre geçmesine rağmen gelişmesini sağlamış ve dünyadaki tanınırlığını artırmıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ankapark başkente 10 milyon turist çeker'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN