Safra kesesi taşı kadınlarda daha fazla

Yapılan araştırmalara göre 80 milyon kişiden 8 milyonunda rastlanan safra kesesi taşı, en fazla kadınlarda görülüyor

Giriş Tarihi: 13.10.2015
Safra kesesi taşı kadınlarda daha fazla
Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer, Safra Yolları ve Pankreas Cerrahi Ünitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kaan Karayalçın, hemen herkesi tehdit eden safra kesesi taşının kadınlarda daha sık görüldüğünü söyledi. Her 2 kişiden 1'inin safra kesesi ameliyatı olduğuna dikkat çeken Karayalçın, "Obezite, yaş, çok doğum, sarı ırklarda sık görülen safra kesesi taşında kadınlar birincil risk grubunda" dedi.

TAŞ OLDUĞUNU BİLMİYORLAR

Safra kesesi taşının vücutta çok sinsi ilerlediğini belirten Karayalçın, "80 milyondan 8 milyonunda safra kesesinde taş var. Ama bunlar taş olduğunu bilmiyorlar. Ağrı atağı ya da check up'ta öğreniyor" diye konuştu. Safra kesesi ameliyatı 7 bin civarında olduğunu kaydeden Doktor Karayalçın, safra kesesi ameliyatı sonrasında hastalara verilen diyetler konusunda da uyardı. Uzun yıllardır doktorlar tarafından verilen bu diyetlerin hiçbir bilimsel temeli olmadığını belirten Karayalçın, "Hastaneden taburcu olurken insanlara bir diyet listesi veriyorlar kimisine 3 ay kimisine 6 ay. Genellikle yağ kısıtlaması olan diyetler bunlar. Tamamen alışkanlıklardan kaynaklanan bu yasakların arkasında hiçbir bilimsel bir veri yok" dedi.

DİYETE GEREK YOK

Safra kesesi ameliyatından sonra diyete gerek olmadığını belirten Karayalçın, "2 yıl önce yapılan araştırmada diyet uygulamayan hastaların hiçbir şikayetinin olmadığı gözlenmiş. Ben bir hekim olarak hastalar bu tür diyetleri önermiyorum" diye konuştu. Söz konusu diyetlerin hastaları protein bakımından zayıf düşürdüğünü vurgulayan Kaan Karayalçın, "Hasta her şeyi yiyebilir engel yok, safra kesesinin çıkması sindirim sisteminde çok önemli değişimliklere nede olmuyor. Safranın ana amacı yağları sindirmek. Sağlık amacıyla yapılan bu diyetler başka sağlık sorunlarına yol açabilir" dedi.

HASTALARIN PSİKOLOJİSİNİ ETKİLİYOR
Diyet nedeniyle bazı hastaların ameliyattan vazgeçtiğini kaydeden Karayalçın, "Bu diyetler in sanları hayatını etkiliyor, hastalarda hayatları boyunca yemeyecekleri düşüncesi oluşuyor dolayısıyla da hasta psikolojik olarak etkileniyor" dedi. Karayalçın, "Diyetlerin hastalara bir zararı yok ama insanları mutsuz ediyor ben karşılaşıyorum hasta ameliyattan önce bana 'Ben çikolatayı çok seviyorum bana yasaklayacak mısınız?' diye soruyor. Safra kesendeki taşın kesinlikle alınması gereken bir hasta sırf bu yüzden ameliyattan vazgeçiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Safra kesesi taşı kadınlarda daha fazla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN