Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Hava Kurumu artık tek çatı altında

THK'de yaşanan eşit oy krizinin ardından tekrar edilen seçimde 324 oy alan Kürşat Atılgan kurumun yeni genel başkanı oldu

Giriş Tarihi: 13.10.2015
Türk Hava Kurumu artık tek çatı altında
Türk Hava Kurumu'nda (THK) eylül ayında gerçekleştirilen genel kurulda yaşanan eşit oy krizinin ardından seçimler yenilendi. Kredi faizleriyle birlikte yaklaşık 850 milyon TL'lik borç batağına saplanan ve çalışanlarının maaşlarını ödeyemez hale gelen THK'nın geleceğinin oylandığı genel kurulun galibi 324 oy alan THK Vakfı Başkanı Emekli Tuğgeneral Kürşat Atılgan oldu. Eylül ayında yapılan ilk genel kurulda THK Genel Başkan Vekili Mustafa San ve THK Vakfı Başkanı Kürşat Atılgan'ın 252'şer oyla berabere kalması üzerine kurumda tekrar seçim kararı alınmıştı. Pazar günü Green Park Otel'de yeniden gerçekleştirilen seçimde 564 delegenin, 324'ünün oyunu alan Kürşat Atılgan THK'nin yeni genel başkanı oldu. Eski Başkan Mustafa San ise 238 oyda kaldı.

THK'DA DÜĞÜM ÇÖZÜLDÜ

THK 44'üncü Olağanüstü Büyük Genel Kurulu 'da yapıldı. Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Bülent Bostanoğlu, Jandarma Genel Komutanı Org. Galip Mendi'nin de oy kullandığı seçimlere delegelerin katılımı oldukça yoğun oldu. 564 delegenin oy kullandığı seçimde Kürşat Atılgan, geçerli oyların 324'ünü alarak THK'nın 27'nci Genel Başkanı oldu. Kürşat Atılgan'ın THK Vakfı Başkanlığı'nı da yürütüyor olması nedeniyle, THK, THK Vakfı ve THK Üniversitesi yönetimi yeniden tek kişide toplanmış oldu.

DOSTLUK MESAJLARI AYAKTA ALKIŞLANDI
Mustafa San da yaptığı konuşmada herkese teşekkür ederek her zaman desteğe ve göreve hazır olduğunu, 25 yıllık kurum mensubu olarak bunu şeref sayacağını söyledi. Delegeler ve misafirler halef selef arasındaki bu dostluğu ve mesajları dakikalarca alkışladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğgeneral rütbesiyle emekli olan ve 23'üncü dönemde milletvekilliği de yapan Kürşat Atılgan 1956 Osmaniye Kadirli doğumlu. 1976'da Hava Harp Okulu'ndan mezun olan Atılgan, Hava Kuvvetleri Karargâhında Personel Plan Yönetim Daire Başkanlığı ve İstihbarat Komutanlığı görevlerinde bulundu.

'TEK KURUŞUNU YEDİRTMEM'
Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından diğer Başkan adayı Mustafa San ile el ele kürsüye çıkarak delegelere ve misafirlere seslenen Kürşat Atılgan şunları söyledi: "THK yüce bir kurumdur. İstiklal Marşı'nda dendiği gibi 'Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak'lardan biridir. Seçimin kaybedeni yoktur. Hepinize ihtiyacım var. Hep birlikte ele ele verip bayrağı en yukarılara taşıyacağız. Bu kurum; kurban derileri, fitre ve zekât paralarıyla kuruldu. Delegelerimiz arasında TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları var. Mülklerimizin bir kısmı haramiler tarafından gasp edilmiş durumda. Derhal el atacağız. Ben başkan kaldığım sürece, böylesini güçlü bir kurumun tek kuruşunu yedirtmem. Kursaklarından çeker çıkarırım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Hava Kurumu artık tek çatı altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN