Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savunma sanayisinde OSTİM üs oldu

AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Cemil Çiçek, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nin son dönemde savunma sanayisinde söz sahibi olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 16.10.2015
Savunma sanayisinde OSTİM üs oldu
Siyasetin duayeni eski Meclis Başkanı, AK Parti Ankara 2. Bölge 1. sıra Milletvekili Adayı Cemil Çiçek SABAH Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık'ın 1 Kasım seçimleri ve Ankara'ya dair sorularını yanıtladı. Mogan Gölü, Esenboğa direkt uçuşları, fuar alanı gibi geniş bir yelpazede kenti değerlendiren Çiçek, başkentin savunma sanayisinde merkez olduğunu bununla birlikte projelerdeki yerli üretim şartı ile OSTİM gibi sanayi bölgelerinin savunma sanayisinin üssü olduğunu belirtti.

Zamanın kısa olması seçim sonuçlarını nasıl etkiler?
Türkiye daha kısa sürede seçimleri yapabilecek alt yapıya sahip. Seçim süreçleri çok uzadığı zaman birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Devlet hayatında işler duraksıyor, bürokrasi yavaşlıyor. Seçim sonuçları kestirilemiyorsa yatırım yapacak olanlar tercihlerini erteliyor. Halbuki Türkiye olarak bizim boşa geçirecek vaktimiz yok, aksine çok çalışmaya ihtiyacımız var. Bu seçimlerin zaman itibari ile kısa olması bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin yararına. Tarihimize baktığımızda 45 gün içinde yaptığımız seçimler de olmuş. Tek sorunumuz Seçim Kanunumuzda ve onu da kısa sürede değiştirmemiz gerekiyor. 90'lı yıllara kadar Ankara 4 bölgeden oluşuyordu ve sonradan 2 bölgeye düşürüldü. Ankara 2. Bölge'de 1 milyon 700 bin seçmenimiz var. Buna ulaşmak kolay olmuyor. Seçim Kanununda keşke bir değişiklik yapılsaydı, Ankara 6-7 bölge olsaydı, seçim alanları daha da daralır ve adayların seçmenle ilişkisi daha da kuvvetlenirdi.

SİYASET İKİNCİ PLANDA

Ankara'da seçim startını verdiniz. Seçmen sizden neler talep ediyor?
Kısa süre önce bir seçimden çıktık ve o seçimden ülkeyi yönetecek bir hükümet çıkarılamadığı için tekrar seçime gittik. Vatandaşın bu seçime ilgisi biraz düşük. Nasıl ki bu seçim 7 Haziran'ın tekrarı ise söylenen sözler verilen vaatler de 7 Haziran'ın tekrarı niteliğinde olduğu için önceki dönemlerde gördüğümüz bir heyecan ortamı yok. Bu durumu Türkiye açısından iyi görüyorum. Çünkü Türkiye'de zaten bir gerginlik ve sıkıntı var. Seçimler sebebi ile de bunun daha yukarıya çıkması ihtimali olabilirdi. Vatandaş da buna binaen daha çok düşünen, daha sessiz, kendi içinden kararını veren bir atmosfer ortaya koyuyor. Son zamanlarda yaşanan olaylarla gündem seçim olmaktan çıktı ve vatandaşın gözünde siyaset ikinci planda gözüküyor.

Mogan projesinde gereken adımlar atılamadı. Yeniden aktif siyasete girdiğinizde burası ile ilgili ne tür adımlar atacaksınız?
Seçimlerle buradaki çalışmalar da yavaşladı. Önemli olan husus, bakanlıklar bu projeye sahip çıktı, yatırım programlarına aldı. Ve her bakanlığın oraya ayrı ödenek ayırması lazım. Bunlar koordine edildi.

'DİREKT UÇUŞLAR ARTACAK'

Esenboğa'dan direkt uçuşlar konusundaki çalışmalarda aktif rol aldınız. Tekrar Meclis'e döndüğünüzde bununla ilgili ne gibi adımlarınız olacak?
Yapılacak olanlar elbet önemli ama şimdiye kadar atılan adımlar daha da önemli. Ankara eskiden memur şehri olarak görülürdü. Bugün 23 tane üniversitemiz var. Ankara'da üniversite öğrenci sayısı 200 binin üzerinde. Aynı zamanda Ankara bir sanayi şehri oldu. AK Parti'nin tercihi ile savunma sanayisinin merkezi haline geldi. Çok sayıda sanayinin bulunması, ihracata dönük üretimlerin yapılması, yüksek teknolojiye dayalı ürünlerin ortaya konması ve üniversiteler Ankara'ya geliş gidişleri artırdı. Kısa süre evvel Ankara'dan indi bindi yapan yolcu sayısı 400 bin civarındaydı. Düzenlediğimiz toplantıların sonucunda ise yılda 4 milyon 300 binin üzerinde insan Esenboğa Havalimanı'nı kullanıyor. İlk toplantılarımızın sonucunda Anadolu Jet'in aktarma merkezi Ankara oldu. Bu yetmedi yurt dışına direkt uçuşları artırmamız gerekti ve 1 Ekim'den itibaren 29 dış merkeze direkt Ankara'dan uçuş yapılıyor. Bunu artırmak için çalışmalarımız devam edecek.

'TEKNOLOJİK BAŞKENT OLACAĞIZ'

2023 hedeflerinde Ankara'nın payı ne olacak?
Türkiye kendi savunma ihtiyaçlarını kendi karşılamak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Türkiye doğru bir kararla savunma sanayinin merkezini Ankara yaptı. Türkiye savunma projelerinde yerli üretimi bir ön şart haline getirdi. Bu manada OSTİM önemli bir merkez haine geldi. Demek ki 2023 hedefine giderken Türkiye'nin ihtiyacı olan her alandaki ekipmanın, makinenin, teçhizatın Türkiye'de üretilmesi ve önemli bir kısmının da Ankara sanayi bölgelerinde üretilmesi noktasındaki bir hedef var. Ankara siyasi başkentin yanında teknolojik bir başkent olmaya aday. Dünya çapında üniversitelerimiz var bu gelişmelerde üniversitelerimize de büyük iş düşüyor.

AKM'DEKİ UCUBEDEN ACİLEN KURTULMALIYIZ

Ankara'da şu da olsaydı, şunu da yapabilseydik dediğiniz bir şey var mı?
Dünyanın her yerinde başkentler o ülkenin prestiji ve itibarıdır. O imajı Ankara'nın veriyor olması lazım. Mesela Ankara giderek yeşillendi. Bu bir kent için önemli. Gecekonduların önemli bir kısmı artık yok. Ama bazı yerlerde eski gecekonduların yerine gecekondudan daha çirkin görüntüdeki yapılaşma yaptık. Başkent olarak bu imar problemine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Gecekondudan kurtulurken aşırı kar hırsıyla Ankara'yı görüntü kirliliğine sokuyoruz. Fenerbahçeli olmama rağmen Gençlerbirliği'nin bende ayrı yeri vardır. Gençlerbirliği Türkiye'nin model takımıdır. Uzun yıllar kendi yağıyla kavrulan ve geçmişi başarılarla dolu bir kulübümüz. Fakat bu kulübün mevcut stadı çok eskidi ve ihtiyacı karşılamıyor. Artık yeni bir stat yapılmalı. Diğer bir sorun ise Atatürk Kültür Merkezi'ndeki (AKM) ucubeden acilen kurtulmak. Bir de başkentin otopark sorunu önemli.

Kalecik halkı 1928'de para toplayarak bir savaş uçağı alınmasını sağlamış. Bu sebeple THY'nin bir uçağına Kalecik ismi verilmesi istenmiş...
Kalecikliler Dernek Başkanı bunu bana söyledi. Ben de THY Genel Müdürü'nü aradım ve böyle bir talep olduğunu ilettim. Onlar da bizi kırmadı ve THY filosunda hizmet veren A321- 231; TC-JSU tescilli uçağa geçen hafta Kalecik ismi verildi.

'ÇIKIŞ YOLUNU BİZE HALK GÖSTERECEK'

Ankaralı seçmenlere ne gibi mesajlar göndermek istersiniz?
Demokrasinin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bakın demokrasi olmayan ülkeler ne halde. Türkiye'nin yapacağı çok iş var bunun için istikrar önemli. Tekrar bir seçime gidişimizin nedeni de bir hükümet çıkarılamamasıdır. Ben halkımıza güveniyorum çünkü halkımız bizden ileride düşünebiliyor. İnşallah halkımız Türkiye'ye iyi bir çıkış yolunu gösterecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunma sanayisinde OSTİM üs oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN