Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7701 taksiye GPS takviyesi

Başkent sokaklarında 7 gün 24 saat görev yapan ve kentin gözü kulağı olan 7 bin 701 taksiye GPS ve panik butonu takıldı. Kurulan bui ki sistemle birlikte taksiler sayesinde olası terör eylemlerine karşı önlem alınacak

7701 taksiye GPS takviyesi
Başkentte bir ilke daha imza atılıyor. Garı'nda 102 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı Ankaralı şoförleri harekete geçirdi. Başkent genelinde hizmet veren 7 bin 701 taksiye GPS ve panik butonu takıldı. Ankara Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı Zafer Şener, "102 canımızı kaybettiğimiz hain saldırıdan mesajımızı aldık. Olası şüpheli hareket ve durumları tespit edip önlem almak adına tüm araçlarımıza GPS ve panik butonu taktırıyoruz. Araçlarımız 24 saat takip edilecek. Başkentte teröre geçit vermeyeceğiz" dedi.

GAR KATLİAMI HAREKETE GEÇİRDİ


Odaya kayıtlı tüm şoförlere patlamanın ardından acil çağrı yaptıklarını söyleyen Şener, "Sistemin hareket noktası Gar saldırısı oldu ve daha fazla canlar yanmasın diye harekete geçtik" diye konuştu. Şener, "Patlamadan sonra hızla sistemi yaymaya başladık. Mobese ve polisten sonra ikinci gözcülerde taksicilerdir. Zaten patlamadan sonra polisin ilk geldiği yer taksi durakları oldu. 8 bine yakın taksici dedektif gibi çalışacak, inenlere ve binenlere rahatsızlık vermeden dikkatli olacak, şüpheli durumda butona basacak, artık canlar yanmayacak" görüşünü dile getirdi. Gar saldırısını yapan teröristlerin olay yerine ticari taksiyle geldiği yönündeki iddialara da değinen Şener, "Saldırganların olay yerine ticari araçla geldiği söylendi, o gün araçta bu buton olsaydı o insanlar kurtarılacaktı. Bir butonla 102 can ölümün elinde çekip alınacaktı" dedi.

TERÖRE 'ACİL KODLU' KISKAÇ

Başkentte trafiğe çıkan taksilere takılan GPS ve panik butonu ile terör saldırıları kıskaç altına alınacak. Olası terör olayları henüz yaşanmadan 'acil koduyla' emniyet birimlerine yansıyacak. Söz konusu çalışmayla ilgili SABAH Ankara'ya bilgi veren Otomobiller ve Şoförler Odası Başkanı Zafer Şener, "Türkiye tarihinin en büyük terör saldırısı olan Ankara Garı bombalı saldırısı sistemin aciliyetini gösterdi. Hain saldırının ardından şehrin ikinci polisi olan taksilerimize büyük bir misyon yükledik ve güvenliği artırma kararı aldık. Bu butonla şoförler şüpheli her olayı anında emniyete geçecek" dedi. Şener "Müşterinin fark etmeyeceği özel bir bölüme yerleştirilen panik butonu, emniyet birimlerinin sistemleriyle entegre edildi. Şoförümüzün çağrısı acil koduyla en yakın polis merkezine düşecek Böylece terör ve diğer saldırılar yakın takibe alınmış olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7701 taksiye GPS takviyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN