Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mamak'ta hiçbir şey eskisi gibi değil

Giriş Tarihi: 19.10.2015
Mamak'ta hiçbir şey eskisi gibi değil
Mamak Belediyesi'nin, ilçenin büyük bir bölümünü kapsayan kentsel dönüşüm projeleriyle gecekonduların yerinde modern konutlar yükseliyor. Yine Mamak Belediyesi öncülüğünde çalışmaları devam eden ve bölgeyi çekim merkezi haline getirecek 200 yataklı akıllı devlet hastanesi, Kök Hücre Üniversitesi, Gök Bilim Merkezi ve Mavi Gölü, Kıbrıs Kanyonu gibi doğal güzelliklerle bezenmiş Kıbrıs Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları bu değişime öncülük edecek yatırımlar arasında yer alıyor.

7 bin 200 konut yapıldı


Tüm bu değişimlerim mimarı olan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, yeni Mamak'ı SABAH 'ya anlattı. Akgül, "Seçim döneminde ne vaat ettiysek tek tek örgü gibi Mamak'a işliyoruz. Amacımız Mamak'ı bir çekim merkezi haline getirecek modern yaşanılabilir bir şehir yaparken, özellikleriyle de gelinip gezilecek bir merkez haline getirmek. Anayurt-Gülseren, Altıağaç, Karaağaç, Hüseyin Gazi ve Yeni Mamak kentsel dönüşüm projelerinde toplam 16 bin 50 adet konut var. Bunların 7 bin 200 adeti bitti. 2 bin 70 adeti ise başladı ve yapım aşamasında. Geriye kalan 6 bin 780 konutun ise proje çalışmaları sürüyor" diye konuştu. Diğer bölgelerde de kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini belirten Akgül, "Tüm bu kentsel dönüşüm alanlarındaki toplam konut sayıları hemen hemen bir şehir ölçeğinde rakamları oluşturuyor. Bunlar 3 yılda başlayan, anlaşmaları yapılan, gecekonduları boşaltılan ve inşaatları başlayan projeler. Türkiye'de gecekondularıyla ve çöplüğüyle anılan bir alanda bu kadar kısa sürede kentsel dönüşüm örneği oldukça azdır. Bunu yaparken üç farklı metot kullanıyoruz. TOKİ ile birlikte yapılan, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız ve özel müteşebbislerle yaptığımız projeler var. Şu an bu metotlarla Mamak'ın 7 ayrı bölgesinde kentsel dönüşüm projeleri devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Mamak'ın da bir hastanesi oluyor

Ankara'da hiç olmayan tesisleri de ilçeye kazandırdıklarını belirten Akgül, "Bunlardan biri Planetaryum Gök Bilim Merkezidir. Şu anda inşaatı bitmek üzere. 2016 yılında bu proje faaliyete başlayacak. Burası Ankara'nın ilk gök bilim merkezi olacak. Sadece Mamak'tan değil Türkiye'nin her yerinden gelinip görülecek. Yine 200 yataklı akıllı devlet hastanesi projesi Mamak için çok önemli bir proje. Çünkü 600 bin nüfuslu ilçede bir hastane yoktu. Şu an akıllı hastanenin temelleri atıldı ve inşaatı başladı. Bu ciddi bir ihtiyacı karşılayacağı gibi bölgeye de bir canlılık kazandıracak. Yine bunun yanında Mamak Sağlık ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün Kök Hücre Üniversitesi hızla devam ediyor. Burası da Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı kök hücre araştırma merkezi olacak" dedi

Kıbrıs köyü turizm merkezi oluyor

Kıbrıs köyünü ise turizm cazibe merkezi yapmak için kolları sıvayan Akgül, Mavi Göle yakınlığı ve kanyonu ile doğal güzelliklere sahip Kıbrıs köyünde Selçuklu mimarisinde bir kentsel dönüşüm başlatıyor. Proje yaklaşık 20 milyon TL'ye mal olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mamak'ta hiçbir şey eskisi gibi değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN