Hacettepe'de Paralel Yapı'ya geçit yok

Giriş Tarihi: 20.10.2015
Hacettepe'de Paralel Yapı'ya geçit yok

Paralel Yapı'nın bir terör örgütü olduğunu vurgulayan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, üniversite yönetiminde bu yapının asla barınamayacağını söyledi

Amaçlarının dünya kriterlerinde bir üniversite olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, bir terör örgütü olduğu belirlenen Paralel Yapı'ya karşı yürüttükleri mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini vurguladı. Tuncer, Paralel Yapı ile bağlantılı hiç kimsenin üniversite çatısı altında barınamayacağını ifade ederek, "Paralel Yapı bir terör örgütüdür. Hacettepe'de asla barınamaz. Eğer sıkıntılı isim ve kadrolar tespit edersek yönetimden uzaklaştırıyoruz" dedi. Hacettepe'nin her anlamda kalkınması için çaba gösterdiklerini ifade eden Tuncer, "Geldiğim günden itibaren üniversitede Paralel Yapı ile mücadelemiz devam etti. Bundan sonra da Hacettepe'de asla barınamazlar. Çünkü Hacettepe hedefleri ve ilkeleri olan bir üniversite" diye konuştu.

"BORCU KAPATACAĞIZ"
Hacettepe'nin önümüzdeki dönem borçlarını bitirmeye kararlı olduklarını söyleyen Tuncer, "Kendi dönemimizde hiç borç yapmadığımız gibi kısa sürede de bu borcu 50 milyon TL azalttık. Borcun tamamını kapatma adına ilgili alt yapı çalışmalarını yaptık. TOKİ ile arazi noktasında uzlaştık, önümüzdeki günlerde anlaşmaları imzalayacağız. Bu anlaşma ile arazimizi kaybetmeden borçlarımızı ödeyeceğiz. 200 dönümlük arazimizi, 200 dönümlük başka bir araziyle takas ediyoruz. Aynı büyüklükte Eskişehir yolunda imarlı bir arazimiz oluyor. Bunun üstüne de kendi borçlarımızı ödeyecek meblağı alıyoruz" dedi. Hacettepe'yi kalkındırıp güçlendirmek istediklerini dile getiren Tuncer, "Üniversitenin ayağa kaldırılması için ne gerekirse yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Atılım yapacak, yepyeni bir Hacettepe oluşturacak ve borçlarımızı ödeyerek bir dünya üniversitesi olarak ortaya çıkmamızı sağlayacaktır. Hacettepeli Prof. Dr. Aziz Sancar'ın 'Nobel' alması üniversite olarak bizi onurlandırmıştır. Aynı zamanda Sancar 2013 yılında da Hacettepe 'Bilim Ödülü'nün sahibidir" diye konuştu.

PROJELERİN MERKEZİ HACETTEPE
Hacetepe; Engelsiz Hacettepe, Gören Duraklar, Sigarasız Hacettepe, Aktif Hacettepe, Aktif Kampus projeleri gibi önemli projelerin de merkezi oldu. Uluslararası hasta koordinatörlüğü kuruldu. Bununla birlikte üniversitenin yabancı hasta sayısı 2011 yılında 8 kişi iken 2014 yılında 4 bin 170 oldu. Kütüphanede e-kitap sayısı 65 binden 3 milyon 150 bine çıktı. Bu rakamla Türkiye'de ilk sıraya yerleşti. Bulunamayan makaleler ise yurtdışından ücretsiz olarak getirilmeye başlandı.

'PATENT SAYISINI 20 KAT ARTIRDIK'
4 yılda Hacettepe'yi şaha kaldıracak çalışmalar yaptıklarını belirten Tuncer, "Yapılan bu çalışmalar hem üniversitemiz hem öğrencilerimiz hem de öğretim elemanlarımız açısından gerçekleştirdiğimiz atılımlardı. Bologna kapsamında 527 eğitim programının güncellemesini yaptık. 9 tane lisans ve yeni bölüm ile 45 yandal, 43 çift ana dal programı açtık. Görme engelli öğrencilerimize özel yazılımlı diz üstü bilgisayarlar hediye etmeye başladık. Her öğrenciye her dönem ücretsiz 150 sayfalık fotokopi çekme hakkı tanıdık. 123 bin metrekare yeni alan oluşturduk. Akademik anlamda kadro bekleme oranını yüzde 49 iken yüzde 0,07'ye düşürdük. Bekleme süresini ise 28 aydan 23 aya düşürdük. 1 Haziran'dan sonra atanan her öğretim üyesine yeni kadro desteği vermeye başladık. Teknoloji transfer merkezinde 3 tane ofis kurduk. Eski döneme göre patent sayımızı 20 kat artırdık. Kapatılan 'Doping Kontrol Merkezi'ni tekrar açtık. Öğrencilerimize verilen yemek ve yurt desteklerini ise artırdık" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacettepe'de Paralel Yapı'ya geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN