Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HAZAL ATEŞ: "İş ve aş!"

Giriş Tarihi: 20.10.2015
Geri sayım başladı… Heyecan sokaklara yansımasa da nefesler tutulmuş durumda. 7 Haziran'da sandıktan "koalisyon" mesajı çıkmıştı. Ancak partiler arasında uzlaşma sağlanamadı. Türkiye yeniden sandık başına gidiyor. 1 Kasım tarihi bir viraj olacak. Tek başına iktidar mı yoksa koalisyon mu? Sonuçlar, yükselen toplumsal tansiyonun ilacı olacak mı? Uzun yıllardır korunan "ekonomik istikrar" sürecek mi? Seçim vaatlerinin faturası cebimize yansıyacak mı? Anketler toplumun nabzını tutabiliyor mu? Toplumun tüm kesimi "huzur" istiyor. "Ekonomik iklim bozulmasın" diyor… Anlaşılan o ki! Sandıktan soyut söylemlere değil somut adımlara tutunan parti kazanacak. Unutmayalım ki, "kişi başına düşen gelir, ortalama yaşam süresinin yükselmesi, okur-yazar yüzdesinin çokluğu" gibi değerlerle sınıf atlanır. Oyunuzu mutlaka kullanın!

***
Seçim çalışmaları süredursun… Gelecek yılın bütçesi de Meclis'e sunuldu. "İnsana yatırım" esaslı, sosyal kalkınmaya odaklı… Emekliyi gözeten, girişimciyi destekleyen, istihdam yaratan bir bütçe… Türkiye'yi ileriye taşıyacak yatırımların önü açılacak. Gelecek yıl için yatırımlara 51.2 milyarlık kaynak aktarılacak. Büyüme desteklenecek, kamu finansmanı dengesi iyileştirilecek. Ekonomik istikrarla Türkiye üst gelir grubuna sınıf atlayacak. Taşeron işçilere kadro kapısı açılacak. Vergi gelirlerinin dörtte biri eğitime harcanacak. Bütçenin dörtte üçü eğitime, sağlığa, emekliye… Gelecek yıl için yüzde 4 büyüme öngörülüyor. Siyasi belirsizliğin azalması durumunda ilave bir puan daha büyümesi bekleniyor. Vaatlerin bütçe açığında bir etkisi olmayacak. İki seçime rağmen gelecek yıl vergi artışına gidilmeyecek. Enflasyon, cari açık aşamalı olarak düşürülecek. Mali yönetimin insan kaynakları altyapısı güçlendirilecek.

***
"İş ve aş" oyun rengini belirleyen iki sihirli kelime… Son 12 yılda yaklaşık 4.6 milyon kişiye iş kapısı açılmış durumda. Gelecek yıl da 400 bin işsiz aktif iş gücü programına alınacak. Böylece iş sahibi olabilecekler. İstihdam teşviki de aralık ayına kadar sürecek. Bu tarihe kadar kadın çalıştıranlara 14 bin liralık avantaj sağlanacak. Prim desteğinde 10 işçi çalıştırma zorunluluğu bitecek. Böylece 250 bini aşkın işletme bu destekten yararlanacak. İş arayan, üniversiteyi bitiren gençler için farklı projeler sunulacak. Hadi hayırlısı! Yediden yetmişe herkes "huzur, güven, istikrar" istiyor. 1 Kasım sonuçlarının da bunu desteklemesi dileğiyle.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAZAL ATEŞ: "İş ve aş!"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN