Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sonum kardeşim gibi olmasın'

Giriş Tarihi: 21.10.2015
'Sonum kardeşim gibi olmasın'

Yıllar önce kız kardeşini organ nakli beklediği sırada kaybeden Zehra, Ankara'da kalp yetmezliği tedavisi görüyor. Kalp nakli bekleyen genç kadın 1 yaşındaki oğlunun büyüdüğünü görmek istiyor

Osmaniye'de oturan Keleş ailesinin 16 yıl önce kalpte büyüme teşhisi konulan ve sağlığına kavuşabilmesi için organ nakli olmasına karar verilen 11 yaşındaki kızı Döne, nakil beklerken öldü. İmam baba 51 yaşındaki Mustafa Keleş'in diğer kızı Zehra Alakel Keleş'e de 5 yıl önce kalp büyüme teşhisi konuldu. Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nde tedavi gören ve nisan ayında kalbi iflas eden Zehra Alakel'e 21 Ekim'de yapılacak ameliyatla kalp destek cihazı takılmasına karar verildi. Acılı baba Mustafa Keleş "Kızım Döne, organ nakli beklerken öldü. Bu kızım da ölmesin, organ bağışı bekliyoruz" dedi.

'ORGAN BAĞIŞI CAİZ'
Henüz 1 yaşında 'Muhittin Melih' isminde bir de bebeği olan Zehra Alakel Keleş, yaşamını normal bir şekilde sürdürebilmesi için kalp nakline ihtiyaç duyduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bizim toplumumuzda bağış yapılmasının günah olduğu yönünde bilinçsizlik var. Ancak dinimize göre bağış yapılması caizdir. Bazı ailelerde herkes izin verirken, bir kişi karşı çıkınca bağış gerçekleşmiyor. Ancak, bazı ülkelerde bu böyle değil. Bağış yapmak insan hayatını kurtarır. Oğlumun geleceği, ona güzel bir hayat sunabilmek için normal hayatıma dönmek istiyorum. Lütfen daha fazla bağış yapılsın." Baba Mustafa Keleş ise bir kızının daha önce organ nakli beklerken kaybettiğini anlatırken, "Bu kızımı da organ beklerken kaybetmek istemiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sonum kardeşim gibi olmasın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN