Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kim korkar sonbahardan

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Kim korkar sonbahardan

Sonbaharın serin günlerinde alacağınız basit önlemlerle çocuklarınızın hastalıklara yakalanma risklerini azaltmanız mümkün

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Demir, sonbahar aylarında çocukların enfeksiyon hastalıklarına yakalanmalarını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

HAVASIZ ORTAM DA KALMA SIN

Havaların serinlemesiyle birlikte çocuklar kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçirmekte ve başta üst solunum yolları olmak üzere damlacık yolu ile bulaşan enfeksiyonlara daha fazla yakalanmaktadırlar. Sonbaharın gelişiyle bademcik iltihapları da artış göstermektedir. Çocukların hastalıkları süresince okul, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlardan uzak tutulmaları salgın riskini azaltacaktır.

ANTİBİYOTİĞE DİKKAT

Sonbaharda sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarına genellikle orta kulak iltihapları da eşlik etmektedir. Çocukta işitme kaybı, menenjit, yumuşak doku ve komşu kemik yapılarda enfeksiyon gibi ciddi komplikasyonlara yol açma riski bulunan orta kulak iltihapları, ciddiye alınmalı ve bir uzmana başvurmada geç kalınmamalıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak, kulak enfeksiyon riskini de azaltacaktır. Orta kulak iltihapları, enfeksiyonsuz sıvı birikimi, kronik sıvı toplanması veya akut enfeksiyon şeklinde kendini gösterebileceği için her zaman antibiyotik tedavisi gerektirmez. O nedenle dikkatle incelenmeli ve ilaç kararı doğru verilmelidir.

SIK SIK EL YIKASIN
Çocukların ev dışında değişik gıdalarla beslenmeleri, bulundukları kapalı ortamlardaki tuvaletlerin temizlik durumu, bağırsak enfeksiyonlarına yakalanma risklerini artırmaktır. Bağırsak enfeksiyonlarından korunmada en önemli yol, el yıkamadır. İshal ve kusma durumlarında dikkat edilmesi gereken bol sıvı alımının sağlanmasıdır. Böylelikle vücudun sıvı, elektrolit ve metabolik dengesi bozulmayacak ve şikayetler çoğunlukla kendiliğinden iyileşecektir. İshal dönemlerinde özellikle beş gıda günlük olarak bolca tüketilmelidir. Bunlar mikroplara "beş kardeş" gösterme şeklinde de ifade edebileceğimiz su, ayran, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları ve çeşitli çorbalardır. Eğer çocukta kanlı ishal, dirençli kusmalar ve ateş varsa zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Gerekli testlerden sonra uygun tedaviler planlanmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kim korkar sonbahardan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN