Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf YALKIN: Utanmadın mı?

Giriş Tarihi: 26.10.2015
Şu tabloya çok dikkatli bakalım… Futbolda ne noktaya taşınmak isteniyoruz; hep birlikte görelim.
Sahada Kayserispor- Fenerbahçe maçı var.
Tribünlerde de seyirciler; taraflı tarafsız bir dolu insan… Yer, Kayseri taraftarının olduğu bölüm… Bir baba ve kucağındaki çocuğu da izleyenler arasında… Minik taraftarın üstünde Sarı-Lacivertli forma var; Fenerbahçeli yani!
Hevesle, merakla, sevgi dolu olarak takımını izlemeye gelmiş… Ama orada peydahlanan bir yabani; bu küçücük sporsevere, akla gelmeyecek yanlışlıkları ardı sıra yaparak, adeta bir "Korku yumağının" içine itiyor! Amigoymuş!
Oysa amigo demek, "Arkadaş" demek!
Bu nasıl arkadaş böyle? Korkutan, ürküten, kaçırtan kişi amigo mu olur?
Amigo demek, sahadaki sevecen adam demek; pozitif enerjiler saçarak tribünleri sporun sevgi bağıyla saran adam demek…
Amigonun tanımı böyleyse, bu neyin nesi peki?
Soruyu aslında, amigo bozuntusuna bu görevi yaptıranlara sormak lazım… Bu aymazlığa göz yumanlar, en az bu densiz adam kadar sorumludurlar… Kayseri'de meydana gelen olay, bizlere şu gerçeği bir kez daha anımsattı:
"Olumsuzlukları sadece yasa çıkararak çözmek mümkün olmuyor. Belki biraz caydırıcı olabiliyor ama temelden çözüm getiremiyor cezalarla süslemek yasaları.
Hele bir de bu yasaları sulandırdığınız vakit, sorun hep sürüncemede kalıyor...
Unutulmasın ki, her şey bir eğitim silsilesinden geçmeyle ilintili… Aileden başlayan, ilkokuldan üniversiteye kadar süre gelen bir süreçtir bu. Sadece eğitim de yetmiyor tabii. Spor kültürünün de insanlarda oluşmasına zemin hazırlamak gerekir.
Eğitim + Kültür ikilisi bir sentez yapılmazsa, spor alanlarındaki bu çirkinlikler bitmez. Sadece biter gibi hissedersiniz ama hiç beklenmedik bir anda pörtleyiverir."
Gelişen bazı hamleler, yüreğimize su serpti… Önce F.Bahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, travma geçiren bu küçük sporseveri Fenerbahçe- Galatasaray derbisine davet etti.
Ardından Gençlik ve Spor Bakanı A. Çağatay Kılıç, onu 2016 Avrupa Şampiyonası'nı izlemeye götüreceklerini açıkladı.
Umarım, bu davetler gencecik belleğe yerleşen "Korkuları" bertaraf eder!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Utanmadın mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN