Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güreşte kilo düşme kalkıyor

Güreşte yıllardır yaşanan kilo düşme sorununa değinen Federasyon Başkanı Aydın, "Fazla kilo düşen sporcular yarıştırılmayacak" dedi

Giriş Tarihi: 27.10.2015
Güreşte kilo düşme kalkıyor
Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, sporcuların bundan böyle kilo düşme sorunu olmayacağını belirterek "Fazla kilo düşen sporcu başarılı olamıyor. Bu nedenle bir veya iki kilo sınır olabilir. Ancak 7-8 kilo düşen sporcularımız var. Kilo düşme olmayacak. Fazla kilo düşen sporcu yarıştırılmayacak, antrenörü de ceza kuruluna verilecek" dedi. Türk sporunun lokomotifinin güreş olduğunu, ifade eden Aydın, alt yapıda yetişmiş, tecrübeli Türk antrenörlerinin görev almak istemediğini bu nedenle Dağıstanlılardan antrenör getirecekleri, güreş okullarını açacaklarını belirtti. Aydın SABAH Ankara'ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

FAZLA KİLO DÜŞÜYORLAR
"
Türk güreşinde yıllardır bir kilo düşme sorunu var. Bazı sporcularımız 7-8 hatta 10 kilo düştüğü oluyor. Özellikle milli takım kamplarında diyetisyen bulunacak. Sporcular istediği her şeyi yiyip kilo alamayacak. Kulüplerde de böyle olmalı. İdrar testi yapılacak. Kaç kiloda güreşeceği belli olacak. Fazla kilo düşen sporcu yarıştırılmayacak. Antrenörde ceza kuruluna verilecek. Her federasyon günü kurtarıyor. Güreşte de öyle olmuş. Biz bunu değiştireceğiz. Günü kurtarmak su değirmenin buğdayı öğütmesi gibi. Günü kurtarmak istediğimizde de sporcularımız öğütülüyor. Bu nedenle yıldızlar, gençlerde yakaladığımız başarıyı büyükler kategorisine çekmemiz lazım. Yoksa günlük başarılarla bir yere varamayız. Türk sporunda en büyük hastalık alt yapıda tecrübeli antrenörlerin görev almaması. Alt yapıyı küçük görüyorlar. Alt yapıda ne kadar tecrübeli antrenör görev alırsa, genç yaştaki sporcular daha başarılı olur. Bu nedenle dünya güreşinde söz sahibi olmuş, dünya, Avrupa ve olimpiyat şampiyonu yetiştirmiş, bir ekol olan Dağıstan'dan alt yapıya antrenör getireceğiz."

PARTNERLERİ YOK
"
Gençlerdeki başarıyı büyüklere taşıyamadığımız için özellikle ağır kilolardaki sporcularımızın partneri yok. Rıza'nın, Taha'nın partneri yok. Bu nedenle çeşitli ülkelerle ikili kamp yapmak zorunda kalıyoruz. Bu eksikliğimizi gidermek zorundayız. Rekabet olmazsa başarı sürekli olmaz. Geçmişte ağır kilolarda çok sayıda sporcu vardı. Başarı da geliyor. Bu sayıyı artırmalıyız."

GÜREŞ OKULLARI AÇILACAK
Aydın, Güreş Eğitim Merkezleri'nin verimli olmadığını belirterek "Rezerve edeceğiz. Yaş gruplarına ayıracağız. Bu nedenle Güreş Okulları açmak için Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler içerisindeyiz. 4 grekoromen, 4 serbest yıldızlarda güreş okulu açacağız. Sporcular hem eğitimini görecek hem de güreş yapacaklar. Bu okullarda psikolog, diyetisyen, doktor, kondisyoner bulunacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güreşte kilo düşme kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN