Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara lokomotif bir şehir

Başkenti baştan başa defalarca gezen Başbakan Yardımcısı, AK Parti 1. bölge 2. sıra milletvekili adayı Yalçın Akdoğan, "Millete sevdalı olmanın gereği millet için ter dökmektir, emek sarf etmektir" dedi

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Ankara lokomotif bir şehir
SABAH Ankara'ya konuşan Başbakan Yardımcısı, AK Parti 1. bölge 2. sıra milletvekili adayı Yalçın Akdoğan, başkente 13 yılda 60 milyar TL'lik rekor yatırım yapıldığını, 2023'te ise Ankara'nın sadece Türkiye'nin değil dünyanın örnek şehirlerinden biri haline geleceğini belirtti.

Ankara sizin için ne anlam ifade ediyor?
Ankara, istiklal mücadelemizde milletimizin küllerinden doğmasına vesile olan, Cumhuriyetimizin inşasında lokomotif olan şehirdir. TBMM Ankara'da teşekkül etmiş ve Kurtuluş Savaşı'nı sevk ve idare etmiştir. Ankara dirilişin, yeniden doğuşun, modern bir ülkenin inşa edilişinin adıdır. Ankara, başkent olması hasebiyle, 780 bin kilometrekarelik vatan toprağımızı, 81 vilayetimizi temsil ediyor; birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi temsil ediyor. AK Parti olarak bu beraberliğimizi, kardeşliğimizi korumak, hatta daha da güçlendirmek için elimizden gelen her türlü çabayı harcamaya devam edeceğiz. Ankara huzur ve güven veren bir şehirdir ve böyle olmaya da devam edecektir. Hiçbir saldırı veya provokasyon bunu bozamaz, Ankara'ya ve Türkiye'ye istikamet veremez. Demokrasimizin kalbi Ankara'da çarpıyor ve milletin iradesi bu şehirde sembolize ediliyor. Ankara, modern Cumhuriyetin ve büyüyen Türkiye'nin sembol şehridir ve milletvekili olarak buna katkıda bulunmaktan büyük gurur duyuyorum.

STRESİ ÇOCUKLARLA ATIYORUM

Seçim çalışmalarından kendinize ve ailenize nasıl vakit ayırıyorsunuz? Kendinize ayırdığınız o vakti nasıl değerlendiriyorsunuz?
Evet, neredeyse her gün Ankara'nın bir ilçesindeyiz. İlçelerde olmadığımız zamanlarda, partimizin kurullarında, teşkilatlarında, ülkemizin, şehirlerimizin, insanımızın sorunlarına çözüm üretmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Ben, ilk gençlik yıllarımdan beri Türkiye'nin temel meseleleriyle ilgili kafa yoruyorum. Geçmişte, dergi ve gazetelerde yazılar yazarak entelektüel bir zeminde çözümler üretiyorduk. Son 13 yıldır, aktif siyasetin içinde, somut çözümler getirmenin derdi içindeyiz. Elbette çok yoruluyoruz, ancak, hedeflerimize doğru koşar adımlarla ilerlerken yorgunluk bizim için mazeret olamaz. Maalesef, her mücadele adamı, her siyasetçi gibi ben de aileme hak ettikleri kadar vakit ayıramıyorum. Ancak ailem bu durumu olgunlukla karşılıyor. Yorgunluğumu, stresimi de onların yanında atıyorum. Çocuklarımın her birinin kalbimde ayrı yeri var. Onlar, benim huzur kaynağım. Çocuk demek masumiyet demektir, masumiyete sığınmak insanın yolunu aydınlatır.

BAŞKENT GÜVENE OY VERİR
Seçimlere sayılı günler kala başkentten beklediğiniz oy oranı nedir? Ankara'daki seçim izlenimleri nelerdir?
Ankara, 2002'den bu yana yapılan genel seçimlerde, AK Parti'nin Türkiye genelinde aldığı oy oranını yansıtan bir şehir oldu. Bu bakımdan, Ankara'yı, siyasal anlamda Türkiye'nin özeti olarak görüyorum. Bir oy tahmininde bulunmak istemiyorum ancak biz, bu seçimlerde İstanbul ve Ankara'da 7 Haziran'a nazaran oyumuzu daha da artırmak istiyoruz. Çünkü bu iki şehir, istikrar ve güvene oy veren şehirlerdir. 1 Kasım'da da tercih istikrar ve güvenden yana olacaktır.

2023 hedeflerinde Ankara'nın payı ne olacaktır?
Biz 12 yılı aştık, 13 yıllık bir iktidar olduk. AK Parti iktidarı olarak, 13 yılda Ankara'ya 60 milyar lira civarında kamu yatırımı yaptık. Bu, Ankara'nın tarihinde bir rekordur. Ankara'nın ekonomisini de rekor düzeyde büyüttük. Dış ticaret hacmini üç kat, ihracatını 5 kattan fazla artırdık. Ankaralı esnafımız, işadamımız, sanayicimiz de bu durumdan olumlu etkilendi. Kongre turizminde ciddi bir artış var. 13 yılda bu noktaya getirdik Ankara'yı, çehresini değiştirdik... İnşallah, 2023'te, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında, Ankara, dünyanın en yaşanabilir başkentleri içinde üst sıralarda yer alacak.

YEŞİL ALANDA ANKARA LİDER

Ankara her anlamda çölleşiyor eleştirilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ankara, eskiden memur şehri olarak biliniyordu, Ankara'ya 'gri şehir' diyorlardı. Bugün, çok hızlı büyüyen, şehir içi yeşil alanlarıyla lider bir Ankara var. Bugün, artık önemli bir sanayi şehri oldu. Savunma sanayimizdeki yüzde 80 üretim Ankara'da gerçekleştiriliyor. Tarımsal alanda ciddi bir üretim var.

Yeni dönemde Ankaralılara heyecan verecek proje ve atılımlar neler olacaktır?
Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Demokrasimiz, huzurumuz, emniyetimiz test ediliyor adeta. Bu zor günlerde, Ankaralı kardeşlerimizin Türkiye'nin güven ve istikrarından yana tercihte bulunmasını istiyoruz. Şu son 13 yıla bir bakın. AK Parti güçlendikçe, Türkiye de güç kazandı. Demokratik reformlar, her alanda rekor hizmetler yaptık. Türkiye'nin yükselişinden rahatsız olanlar, karşı cephe açtı. Ancak, bir olursak, kenetlenirsek, kimse Türkiye'ye çelme takamaz. Ankara da Türkiye'nin büyümesiyle şahlanır. Şehir hastaneleriyle, yeni metro hatlarıyla, teleferik projeleriyle, toplu konutlarla, kentsel dönüşüm projeleriyle, göletleriyle, turizm yatırımlarıyla, çevre düzenlemeleriyle Avrupa'nın en modern başkenti haline gelir. Hızlı tren veya otoyol projelerinin ana noktası Ankara. Kentsel dönüşüm projeleri Ankaramızın çehresini değiştiriyor. İnşallah Ankara'yı sadece Türkiye'nin değil dünyanın örnek şehirlerinden biri haline getireceğiz.

Ankaralı seçmenin beklentileri nelerdir. AK Parti'nin açıkladığı seçim beyannamesi bu beklentilere cevap olmuş mudur?
7 Haziran öncesinden bu yana Ankara'nın her bir metrekaresini dolaştım, dolaşıyorum. Ankara'yı Çankaya'dan Evren'e, Mamak'tan Şereflikoçhisar'a kadar baştanbaşa defalarca kat ettim. Seçim beyannamemizde yer alan proje ve vaatlerin Ankaralılar nezdinde heyecan uyandırdığını görebiliyorum. Bunların dışında, Ankaralı seçmenlerimizin kişisel beklentilerini, taleplerini de not ediyorum. Her talebi, her beklentiyi karşılamak için azimle çalışıyorum. Esnaf odalarımızdan sendikalara, kırsal alandaki vatandaşlarımızdan merkezde yaşayan vatandaşlarımıza kadar Ankara'daki her bir toplumsal kesimin, iş, aş, hizmet bekleyen her bir vatandaşın sorunuyla samimiyetle ilgileniyorum. Sağolsun Ankaralı kardeşlerim de 'Ankara'nın bakanı' diye bizi bağrına basıyor. Hepsine şükran borçluyum.

DEMOKRASİYE BALANS AYARI VERMEK İSTİYORLAR
Günümüz medyasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye'deki basın özgürlüğü konusundaki düşünceleriniz nelerdir?
Türkiye'yi basın özgürlüğü konusunda eleştirenler çifte standart uyguluyor. Hükümetimize yönelik haksız ithamlarda bulunuyorlar. Düşünün ki, bir medya patronu, hem Türkiye'de basın özgürlüğünden şikâyet ediyor, hem de kendisini eleştiren gazetecilere yüzlerce dava açıyor. Aynı şekilde paralel medya da, paralel yapıyı eleştiren, ağzından 'P' çıkan herkese dava açıyor. Yurtiçinde ve yurtdışında, sosyal medyada, TV kanallarında algı operasyonlarıyla, delilsiz suçlamalarla Türkiye'nin itibarını zedelemeye çalışıyorlar. Her gün, "Bugün hükümete, Ahmet Davutoğlu'na, Cumhurbaşkanımıza nasıl zarar verebilirim' diye hasmane bir tutumla, gazetecilik refleksinin ötesinde yayın yapıyorlar. Seçim dönemlerinde dozu arttırarak, demokrasiye balans ayarı vermeye kalkışıyorlar. Hükümette basın özgürlüğünü engellemeye yönelik bir tutum varsa, bu kadar gazete, televizyon yayını nasıl yapılabiliyor, sosyal medyadan ağız dolusu hakaretler nasıl sarf edilebiliyor? Türkiye'de basının yazamadığı, ele alamadığı tek bir konu var mı? Otoriterleşme ve basın özgürlüğü konusundaki ithamlar hep aynı kaynaklardan besleniyor. Türkiye'de basın özgürlüğü alanında oluşturan olumsuz algı, açık ve net söyleyeyim, gerçeklerle örtüşmüyor.

MÜZİK DİNLEMEKTEN VAZGEÇEMİYORUM
Pendik Belediyesi Eğitim Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü döneminizde dünyanın ünlü edebiyatçılarını ve sanatçılarını Türkiye'ye konferans için davet ettiniz. Ne tür edebi kitaplar okur, ne tür sanatçıları dinlemeyi seversiniz?
O günlerde Türkiye'deki kültürel iklimi zenginleştirmek, kültürel açılımı gerçekleştirmek için birçok etkinlik düzenledik. Doğunun ve batının entelektüel birikimini, Türkiye'nin entelektüel birikimiyle buluşturduk. O dönemki çabaların, Türkiye'ye zenginlik kattığına inanıyorum. Bugün daha çok, siyasal alanda okumalar yapıyorum ve siyaset bilimiyle ilgileniyorum. Müzik dinlemekten vazgeçemiyorum. Daha çok Türk Sanat Müziği dinliyorum, özellikle de yolculuklarımda Zeki Müren'in seslendirdiği şarkıları dinliyorum. Vakit buldukça da 'özgürlük felsefesi' üzerine okumalar yapıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara lokomotif bir şehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN