'İtfaiye esnafının hakları korunacak'

Giriş Tarihi: 30.10.2015
'İtfaiye esnafının hakları korunacak'

İtfaiye Meydanı'nda Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında yıkıp dökmeden, bölge esnafını mağdur etmeden dönüşüm yapılacağı belirtildi

İtfaiye Meydanı esnafı için Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi'yle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya İtfaiye Meydanı'nda faaliyet gösteren çok sayıda esnaf katıldı. İtfaiye Meydanı'nın yeni çehresine dönüştürülmesi ile ilgili projenin anlatıldığı toplantıda bölge esnafı da kamulaştırma ve proje hakkında öğrenmek istedikleri tüm soruları sorarak görüşlerini bildirdi.

"TEBLİGATLARI UNUTUN"
Ankara Yeni ve Eski Elbise Eşya Alıcı ve Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Mükerrem Korkmaz, tarihi İtfaiye Meydanı'ndaki işyerleri için kamulaştırma kararının çıkarılması ile birlikte burada faaliyette bulunan yüzlerce esnafın gelecek adına endişeli ve boynu bükük, garip kaldığını ama bir taraftan da umutla, olumlu ve iyi gelişmelerin bekleyişi içerisinde olduğunu kaydetti. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Gökşin, bilgilendirme toplantısında yaptığı sunumda projenin amacını bölgenin yaşanabilir hale getirilmesi olarak açıkladı. Gökşin, "Şu anda acele kamulaştırma kararı ile ilgili belediye olarak bizim en ufak bir çalışmamız yok. Size gelen tebligatlar yok hükmünde. Tebligatları unutun. Bu bölge Ankara'nın en eski bölgelerinden birisi. Nasıl Hamamönü, Hacı Bayram eski dokusuna kavuştuysa bu bölgenin de dönüşmesini istiyoruz. Yeniden yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu projeyi sizlere anlatacağız, sizinle birlikte bu proje üzerinde çalışacağız" dedi.

'HAMAMÖNÜ VE HACIBAYRAM GİBİ'
Projeyi binaları yıkıp dökmeden uygulayacaklarını kaydeden Gökşin, "Yapılacak işe yüzde 90 esnafımız evet diyorsa, yüzde 10 esnafımız da hayır derse biz yüzde 90 esnafımızın dediğini yaparız. Sizler belki de 1-1,5 yıl rahatsız olacaksınız ama daha sonra memnun olacaksınız. Benim kapım herkese açıktır. Kimseye yalan yanlış şeyler söylemem. Sıkıntıları beraber aşarız. Sizlerle beraber el ele bu projeyi daha iyi ve daha çabuk uygularız. Biz hiç kimsenin bu bölgedeki işyerlerini kaybetmesini istemeyiz. Binaları çok fazla yıkıp dökmeden size yerlerinizi devredeceğiz. Hamamönü ve Hacı Bayram'ı göz önüne getirin, İtfaiye Meydanı'nı o şekle sokmak istiyoruz" diye konuştu.

KAÇAK YAPI YIKILIP YENİ YOL AÇILACAK
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Daire Başkanı Akar Pınar Üstün de projenin şu an plan aşamasında olduğunu, bölge için turizm, ticaret ve konaklama ağırlıklı planın onaylandığını söyledi. Üstün, kaçak yapıların yıkılıp yolların açılabileceği bir konsept hazırlandığını vurguladı. AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan ise "Hep beraber bir şeyler yapma iradesiyle, samimi bir şekilde bu işi sahiplenirsek meseleleri hallederiz. Dedelerinizden işleri devir alıp bugünlere getirdiğinizi ifade ediyorsunuz. İtfaiye Meydanı yeni haliyle inşallah torunlarınızın da bir şekilde buralardan kazanç sağlayacağı yerler olarak devam eder" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İtfaiye esnafının hakları korunacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN