Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sunay Akın'dan müze ziyareti

Oyuncak Müzesi'nin kurucusu Sunay Akın, kısa süre önce başkentte kapılarını açan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi'ni ziyaret etti

Giriş Tarihi: 2.11.2015
Sunay Akın'dan müze ziyareti
Dünyanın en büyük satranç müzelerinden olan başkentteki "Gökyay Vakfı Satranç Müzesi"nin konuğu bu kez tüm Türkiye'nin yakından tanıdığı anlatıcı, şair, yazar, gazeteci, araştırmacı, tiyatro oyuncusu ve aynı zamanda Oyuncak Müzesi'nin kurucusu Sunay Akın oldu. Akın, Türkiye Satranç Federasyonu Başkan Vekili Aşkın Keleş'in de yer aldığı ziyarette, "Siz satrancı ve ilham perilerini bir araya getirdiniz" dedi. Koleksiyonculuğun deli işi olduğu görüşünü paylaşan Akın, "Dünya zaten akıllılara kalsa mağarada yaşardık hala" diye konuştu. Müzesinde yıllardır biriktirdiği koleksiyonunu satranç severlerle paylaşan Gökyay Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Akın Gökyay da, "Yıllarımı adadığım tutkumun ürünü olan satranç takımlarım burada sevenlerle buluşuyor. Böyle güzel cümleler duymak, bir ömür süren çabamın da boşa gitmediğini gösteriyor" diye konuştu.

"MÜTHİŞ KOLEKSİYON"
Gökyay, "Oyuncak Müzesi ile müzecilik tarihine farklılık getiren, herkesin yüreğine işleyen hikâyeleriyle bilinen Sunay Akın'ın ziyaretiyle verdiği desteğe teşekkür ediyorum" dedi. "Müzedeki atmosfer çok etkileyici. Birten- Akın Gökyay çifti müthiş bir koleksiyon oluşturmuş" diyen Sunay Akın ise sözlerine şöyle devam etti: "Koleksiyoncular olmadan müzecilik gelişmez. Bizim anatomimiz koleksiyonculuktur. Müzecinin ruhu farklıdır. Müzecilik ruhunu geliştirmek için mutlaka dünyadaki bu tür müzeleri ziyaret etmek lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sunay Akın'dan müze ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN