'179 ağaç kestik devam edeceğiz'

Gezi sürecinde ağaçları bahane ederek, 'yı ateşe veren terör örgütlerini destekleyen ODTÜ yönetimi, ağaç katliamını savundu

Giriş Tarihi: 4.11.2015
'179 ağaç kestik devam edeceğiz'
Geçtiğimiz hafta SABAH tarafından gündeme getirilen ODTÜ kampusunki ağaç kesimlerinin ardından üniversite yönetimi konuyla ilgili açıklama yaptı. Onlarca ağacın kesildiği kampustaki ağaç kesimlerinin izin alınarak yapıldığını belirten ODTÜ yönetimi, kesimlerin yeni yapılacak Araştırma Parkı Binası için yapıldığını belirtti. Kavak, dişbudak, alıç ve erik türünde 179 ağacın kesildiği ODTÜ'de kesimlerin süreceği öğrenildi.

NAKİLE UYGUN DEĞİL

8-10 santim kalınlığında olan ağaçların nakile uygun olmadığını ifade eden ODTÜ yönetimi şu açıklamayı yaptı: "ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı ve ODTÜ Ormanı Amenajman Planı'nda, eğitim ve araştırma binaları için ayrılan alanlar belirlenmiştir. Söz konusu ağaçlar yapılaşma alanı olarak ayrılan parselde, kendiliğinden yetişen ve çok sık olması nedeniyle nakli mümkün olmayan, çoğunlukta 8-10 santim gövde çaplı kavak ağaçlarıdır. Söz konusu bitki dokusu, Kalkınma Bakanlığı tarafından büyük ölçekli bir Teknolojik Araştırma Sektörü projesi olarak desteklenen, 'ODTÜ Araştırma Parkı Binası' için kaldırılmıştır. ODTÜ Ormanı ve tanımlanmış doğal SİT alanları dışında kalan bu sahadaki ağaçların kesimi için Ankara Orman Bölge Müdürlüğü'ne 1 Eylül 2015 tarihinde izin başvurusu yapılmıştır. Bölge müdürlüğü teknik ekipleri tarafından arazide incelenen ağaçların sıkı bir şekilde büyüdükleri için naklede uygun olmadığı tutanak altına alınmıştır ve başvuru 15 Eylül 2015 tarihinde onaylanmıştır."

KESİLENLER ODUN OLACAK
Üniversite yönetimi yaptığı açıklamada ayrıca bölgede kesilen ağaçların Ankara çevresindeki köy okullarında yakacak odun olarak kullanılmak üzere Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderileceğini ifade etti. ODTÜ'de hatırlanacağı gibi 22 yıl önce onaylanan yol projesini hayata geçirebilmek için izinli ağaç kesimi yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine saldıran, iş makinelerinin üzerine çıkarak kamu yararı için yapılacak yola tepki veren CHP'lilerin ve Mimarlar Odası'nın ODTÜ'deki ağaç kesimine tek bir söz dahi etmemeleri "Ağaç kesiminde çifte standart" olarak yorumlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'179 ağaç kestik devam edeceğiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN