İyiliğin maratonu Kızılay'dan başlayacak

Giriş Tarihi: 4.11.2015
İyiliğin maratonu Kızılay'dan başlayacak

Türkiye'de ilk kez Türk Kızılayı tarafından düzenlenecek olan "İyilik Koşusu"nun startı başkentte Kızılay Meydanı'ndan verilecek

Türk Kızılayı'nın spora teşvik ve ihtiyaç sahiplerine yardım amacıyla düzenleyeceği "İyilik Koşusu"nun start düdüğü 8 Kasım'da çalacak. Adını Türk Kızılayı'ndan alan ve Kızılay Meydanı'ndan başlayacak olan koşuya bin profesyonel çipli sporcunun yanı sıra çocuk koşucularla birlikte üç binin üzerinde katılım olacak. Siyaset, sanat ve ekonomi dünyasından büyük destek gören koşu hakkında Sabah 'ya konuşan Kızılay Eğitim Müdürü Murat Sancar, "İnsanlar ilk kez sadece iyilik için koşacak ve sadece iyilik hedefine ulaşmaya çalışacak" dedi. Sancar, "Dünyada yardım amacıyla düzenlenen koşular hızla yaygınlaşıyor. Bugüne kadar izinsiz gösteri ve olumsuz olaylarla anılan Kızılay Meydanı ilk kez iyiliğe ev sahipliği yapacak. Bu algıyı yıkmak ve onlarca ihtiyaç sahibine yardım taşımak için Ankaralı koşacak. Bu koşuya bakanlıklar, belediyeler, federasyonlar, bürokratlar kim duyduysa sahip çıktı. 6K kayıt yaptırmak için 40 TL bir ücret gerekiyor, 10K için de 50 TL'lik bir bağış yapmak gerekiyor. Kayıtlara baktığımızda özellikle 10K'ya katılım yüksek" dedi.

'Tüm çocuklar birinci olacak'

Koşunun profesyonel sporcu, 8-11-13 yaş arası çocuklar ve halk olmak üzere üç gruptan oluşacağını belirten Sancar, yarışmada tüm çocukların birinci olacağını söyledi. Sancar, "Çocuklarımızı motive etmek amacıyla tamamının göğüs numarasını 1 yaptık, tüm çocuklar bir numara ile koşacak. Profesyonellerden oluşan 6K'lar (6 kilometre) iki tur atacak, 10K'lar da bir kilometre biraz geriden başlayarak üç tur atacaklar. 3K dediğimiz 300 kilometrelik halk koşularımız olacak, çocuk koşucularımız 500-1000 metre arasında koşacak. Sabah saat 09.30'da Kızılay Meydanı'ndan start verilecek. Parkurumuz Güvenpark'ın önünden TBMM'nin önüne doğru bir güzergahta yapılacak. Kaldırım üzerinden geri dönülecek ve Sıhhiye'deki Hitit Heykeli'nin önünden geri dönülerek bir tur tamamlanmış olacak" dedi.

Türkiye ve dünyada gelenekselleşecek

Sancar, ilk koşunun başkentte yapılmasının ardından Kızılay şubeleri aracılığıyla tüm Türkiye'ye yayılacağını söyledi. Sancar, "Yurt dışında yayılacak bu koşularla, ülkemizin Kızılay aracılığıyla bilinirliğini artırmayı da amaçlıyoruz. Ayrıca biri motosikletli olmak üzere toplam 3 ambulansımız koşu parkurunda bekletilecek. Yaşanabilecek herhangi bir saldırı ya da olay için gerekli önlemler alındı, emniyet 500 polis memuru ile güvenliği sağlayacak. Görme, yürüme vs. engelli sporcu ve vatandaşlarımız da katılacak.

İhtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek


Koşudan elde edilen gelirlerin toplumun en çok ihtiyacı olan kesimlere gideceğini söyleyen Sancar, başkentte yaşayan binlerce ihtiyaç sahibinin yüzünün güleceğini söyledi. Sancar, "Koşudan gelecek bağışlarla ihtiyaç sahibi annelerin yeni doğan bebeklerine yönelik hazırlanan Sevgi Bohçası, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda hafif zihinsel engelli çocuklarımız için yaptırdığımız özel eğitimci sınıflarımız ve Türkiye genelinde 2 bin kişiye yemek verilen aş evlerimize aktarılacak. Koşu günü katılımcılara Kızılay çorbaları dağıtılacak. Koşuya katılacakların her türlü ihtiyaçları karşılanacak" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyiliğin maratonu Kızılay'dan başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN