Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzedeki yangında eserler zarar görmedi

Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu'nun çatısında çıkan yangın maddi hasara neden oldu. Kurum yetkilileri, eserlerin yangın esnasında dışarı çıkarılarak korunduğunu ifade etti

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Müzedeki yangında eserler zarar görmedi
Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Müze ve Sergi Salonu'nun malzeme ambarının çatısında çıkan yangın, etkinliklerde kullanılan malzemelerde ve binada zarara neden olurken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın envanter defterlerine kayıtlı eserlerde hasara yol açmadı. AOÇ Müze ve Sergi Salonu'nda, bakanlığın kültür envanterinde yer alan 263 eser, AOÇ Şarap Fabrikası'nda ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan makineler ile Benazus'un Atatürk fotoğrafları koleksiyonundan eserlerin dijital kopyaları sergileniyordu.

1 saatte kontrol altına alındı

Eski şarap fabrikası olarak bilinen Müze ve Sergi Salonu'nun malzeme ambarı binasının çatısında elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangın korkuttu. Yangını fark eden güvenlik görevlileri itfaiye ekiplerine haber verdi. 01.30 sularında sandalye ve masaların konulduğu ambarın çatısında başlayan yangın itfaiye görevlilerinin yaklaşık 1 saat süren çalışması sonucu kontrol altına alındı. Fakat binanın çatısı yanmaz çatı olduğu için çevredeki bölümlere sıçramadan kontrol altına alındı. Bu arada, hasar belirleme çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemleri aldı.

Eserler dışarı çıkarıldı

Yangının etkili olduğu ambardaki masa, sandalye ve şövale gibi etkinliklerde kullanılan malzemelerle sinevizyon salonu, kokteyl alanı, binanın çatısı ve kapısı zarar gördü. Binanın çevresindeki ağaçlar ile yanındaki rüzgar gülü, yangından etkilenmedi. Konuya ilişkin bilgi veren AOÇ Müze ve Sergi Salonu yetkilisi, yangından müze kısmının etkilenmediğini ifade ederek, sadece çatısının havalandırma için açıldığını, yangın başladığı sırada Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın envanter defterlerine kayıtlı olan eserleri dışarı çıkararak koruma altına aldıklarını ifade etti.

Benazus'un Atatürk fotoğrafları yanmadı
Bazı medya kuruluşlarında çıkan Türkiye'nin en büyük Atatürk fotoğrafları koleksiyoneri Hanri Benazus'un koleksiyonunun yandığı, ağaçların yangında büyük bölümünün zarar gördüğü haberlerini de yalanlayan yetkili, "Hanri Benazus'un koleksiyonunun orijinali bizim müzemizde yok. Sadece dijital ortamda gelen misafirlerimize gösteriyoruz. Dolayısı ile yanma ihtimali yok. Diğer bir mesele de AOÇ yeşile çok önem veriyor. Ağaçların zarar görmesi gibi bir şey kesinlikle yok. 1925-2000 arası 4 bin 500 dekar ağaçlandırma yapılırken 2002- 2015 arasında ise 18 bin 500 dekar ağaçlandırma yapılmıştır. Bu en güzel cevap olsa gerek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzedeki yangında eserler zarar görmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN