Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahne gitti oyun bitti

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'e defalarca başvurmalarına rağmen oyunlarını sergileyecekleri bir salon bulamayan tarihi Çan Tiyatrosu, kapısına kilit vurmak zorunda kaldı

Sahne gitti oyun bitti
Her fırsatta sanata verdiği destekle övünen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in başkentte 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Çan Tiyatrosu'nun kapısına kilit vurduğu ortaya çıktı. Bir apartman dairesine sıkışıp kalan tiyatronun kurucusu Kenan Kızıldağ, "Sanatın ve sanatçının dostu olarak tanıtılan Çankaya'da tiyatromuz perde açamıyor. Belediyeyle irtibat kurmaya çalıştık ama ne telefona çıktılar ne de kapılarını açtılar. Tiyatro sezonunun açıldığı bugünlerde sanatımı icra etmek istiyorum" diye konuştu.

SEYİRCİYLE SOKAKTA KALDI

Oyunlarını sergileyemediklerini belirten Kızıldağ şöyle konuştu: "Belediyenin yılda 2-3 kez sadece konferans için açılan salonları var, bunlardan biri bize ayrılamaz mı? Çankaya'dan Kolej'deki otoparktan bir alan istedim 'Sahaf yapacağız' deyip vermediler. "Maltepe'deki Yılmaz Güney Sahnesi'ni kullanın" dediler. Prefabrik olmasına rağmen kabul ettik. Haftada 2 güne izin verdiler, iki kez oyun oynadıktan sonra orası da yüzümüze kapandı. Biletler satıldı, seyirci tiyatroya geldi ama kapı kilitliydi. Seyirciler kış mevsiminde dışarıda kaldı. Biz de sokakta oynadık." Belediyeden maddi bir beklentisi olmadığını, sadece oyun sergileyebilecekleri bir sahne istediklerini söyleyen Kızıldağ "20 yıl önce belediye bünyesinde açılan Çağdaş Sanatlar Tiyatrosu için çok emek verdik. Büyük bir hevesle destek çıktık ama bizlere birkaç kez dışında oyun sahneleme fırsatı vermediler. Şu anda çeviri ve konferanslar için kullanılıyor" diye konuştu.

BAŞKAN'A ULAŞILAMIYOR

Taşdelen'i "Amerikan filmlerindeki valilere" benzeten Kızıldağ, "Kendisine ulaşamıyoruz bir türlü. Artık aramaktan vazgeçtim belediyeyi. Sekreteri size döneceğiz diyor ama bir yıldır kimse dönmedi" dedi. 5 binden fazla perde açıp kapattıklarını ve sabit bir seyirciye sahip olduklarını belirten Kızıldağ, Çankaya Belediyesi'nin kendilerine destek olmak yerine engel olduğunu vurguladı.

"DOĞAN BEY BİZİ DİNLİYORDU"
Çan Tiyatrosu'nun kurucusu Kenan Kızıldağ "Alper Taşdelen'in babası Doğan Taşdelen Çankaya Belediye Başkanı iken kapıyı çalıp girer, derdimizi rahatlıkla anlatırdık. Ama Alper Bey'e ulaşmak çok zor. Kendisiyle bir kez bile görüşemedik. Sezon açıldı, perde açmak, sanatımızı yapmak istiyoruz" diye konuşut.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahne gitti oyun bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN