Minik Deha için zaman daralıyor

Giriş Tarihi: 9.11.2015
Minik Deha için zaman daralıyor

Doğuştan kalp yetmezliği hastalığı olan ve bu hastalık nedeniyle 19 defa bıçak altına yatan minik Deha, bir hafta içerisinde kalp nakli olmazsa hayatını kaybedecek

Doğuştan kalp yetmezliği olan 11 yaşındaki Deha İdil, eğer bir hafta içinde gerekli donör bulunup, kalp nakli olmazsa hayata gözlerini yumacak. Üç gün önce üç defa kalbi duran çocuk, doktorların müdahalesi sonucu yeniden hayata döndürüldü. Başkent Hastanesi'nde yaşam destek ünitesine bağlı olarak hayata tutunmaya çalışan küçük kızın ailesinin endişeli bekleyişi devam ediyor. Kalp nakli için gerekli olan 0-18 yaş arasında AB (+) veya 0 (+) donörün bulunması için yetkililerden ve duyarlı vatandaşlardan yardım isteyen Deha'nın ailesi kızlarını hayata döndürecek müjdeli bir haber bekliyor.

DURUMU AĞIRLAŞTI
Deha 11 yaşında olmasına rağmen küçücük kalbinden 8 defa ameliyat oldu. Doğuştan farklı organlarında da rahatsızlıkları bulunan küçük kız 11 defa da farklı organları için bıçak altına yattı. Küçük yaşına rağmen akranları gibi koşup oynayamayan Deha'nın geçirdiği ameliyatlardan bıktığını söyleyen devlet memuru baba Hasan İdil, "Kızım küçücük yüreğiyle 19 ameliyat geçirdi ve hayata direndi. Doğuştan kalp yetmezliği yaşayan kızımın kalbine 3 yaşında pil takıldı. Diğer rahatsızlıklarına rağmen hayat doluydu. Okuluna gidiyor ama akranları gibi dışarıda fazla vakit geçiremiyordu. 11 yaşına kadar 3 defa kalbine pil takıldı. Fakat son 1 aydır durumu iyice ağırlaştı" diye konuştu.

3 DEFA KALBİ DURDU TEKRAR HAYATA TUTUNDU
Ailece perişan olduklarını ifade eden gözü yaşlı baba, "6 yaşındaki kardeşi Mustafa Efe, Deha'nın yalnızlığına ortaktı. Dışarıda fazla vakit geçiremediği için hep onunla oynarlardı. Kardeşi Mustafa Efe her akşam eve gittiğimizde ablasının eşyalarını görünce ağlıyor, 'ben ablamı istiyorum, bana ablamı getirin' diyor. Bizde çocuğumuzun gözlerimizin önünde eriyip gitmesine dayanamıyoruz" şeklinde konuştu. Türkiye'de bin 600 beyin ölümü gerçekleşmiş hasta olduğunu belirten İdil, "Bunların 300 tanesi organlarını bağışlamış. Bunlarda kızıma uymuyor. Geri kalan bin 300 hastanın ailesi bizleri duyup bu çağrımıza ses verirse 11 yaşındaki tazecik bir can hayata tutunacak. Organ bağışını yaygınlaştırın, bir insanın başka bir bedende yaşadığını bilmek kadar güzel bir şey var mı? Rica ediyorum insanlar böyle düşünsün. Kalp nakli için gerekli olan 0-18 yaş arasında cinsiyet fark etmeyen AB (+) veya 0 (+) donörün bulunması tek çaremiz" ifadelerini kullandı.

'BABA BEN ARTIK BIKTIM'
Deha'nın 15 gün Hacettepe'de yattığını söyleyen baba Hasan İdil, "Orada doktorlar kalp naklinden başka çarelerinin olmadığını söyledi ve kızımı Başkent Hastanesi'ne sevk ettiler. Deha'nın 3 gün önce üç defa kalbi durdu. Doktorlar müdahale ettiler ve kızım tekrar hayat döndü. Şimdi yaşam destek cihazlarına bağlandı. Bu cihazlar kızımın sadece hayati organlarını besliyor. Bu yüzden diğer organların yaşaması için bir hafta içinde gerekli donör bulunup, kalp nakli olmazsa kızım hayatını kaybedecek. Kızım en son 'baba artık bıktım. Bırakında cennetime gideyim. Cennette acı çekilmiyormuş"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik Deha için zaman daralıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN