Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeniden gülmesi için bir mucize bekleniyor

11 yaşında kalbi iflas eden İdil için umutlu bekleyiş sürüyor. Küçük kızın ninesi: "Bir hafta içinde nakil olması şart. Bir yerde mucize gizlidir diye bekliyoruz"

Giriş Tarihi: 10.11.2015
Yeniden gülmesi için bir mucize bekleniyor
Henüz 3 aylıkken kalp yetmezliği teşhisi konulan 11 yaşındaki Deha İdil için umutlu bekleyiş sürüyor. Yaşamı, tedavi için hastanelerde geçen minik kıza 3 yaşındayken takılan kalp pili, toplam 3 kez değiştirildi. Yaklaşık 7 yıldır taşıdığı kalp pili geçen sene ocak ayında yenilenen İdil, bu tarihten itibaren iştahsızlığı ve ağrıları nedeniyle 13 kiloya kadar düştü. O dönemde doktorlar, aileye "Minik kızlarının kalbinin artık yaşlandığını ve pille desteklense bile fonksiyonlarını hızla yitirmeye başladığını" bildirdi. Yaşam destek ünitesinde cihazlara bağlı olarak yaşayan Deha acilen nakil bekliyor.

"SON DÖNEMEÇTEYİZ"
Hastanede yaşam destek cihazlarıyla yaşama tutunmaya çalışan torunu için kalp naklinin son şans olduğunu öğrendiklerini bildiren Türkan Körlegen, "Doktorlar, İdil'in, ECMO cihazına bağlandığı için acil koduyla, organ bağışında yaşıtları içinde birinci sıraya alındığını bildirdi. Doktorları, İdil'in makinelere bağlı şekilde yalnızca bir hafta daha yaşayabileceğini iletti. Şu anda makineye bağlı yaşıyor, daha doğrusu uyutuluyor, bilinci kapalı. Son bir haftamız kaldı. Şu an son dönemeçteyiz, çok zorluk çekti çocuk. İnşallah bir şifa olur, bir yerde mucize gizlidir diye bekliyoruz. Deha için önce Allah'tan, sonra halktan yardım bekliyoruz. Organ nakli zorlu bir süreç. Ama kalp nakli daha da zor bir süreç. O da kadavradan yapılamıyor, beyin ölümü gerçekleşen ancak kalbi çalışanlardan alınabiliyor" dedi. Kalp nakli için gerekli olan 0-18 yaş arasında AB (+) veya 0 (+) donörün bulunması için yetkililerden ve duyarlı vatandaşlardan yardım isteyen İdil'in ailesi kızlarını hayata döndürecek müjdeli bir haber bekliyor.

'DEHA'YA HAYAT İSTİYORUZ'
Dede Mustafa Körlegen ise torununun hayata tutunmasını istediklerini belirterek, "Organ bağışı ülkemizde düşünce olarak pek yoğun değil. Ancak dinen de mahsuru yok. Aileler için kolay değil ancak evlatlarının organının bir başka evlatta yaşadığını görmeleri, çocuklarının da yaşadığını hissetmelerine vesile olacak. Deha'ya bir hayat istiyoruz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeniden gülmesi için bir mucize bekleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN