Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğuksu belgeseli izlenme rekoru kırdı

Kızılcahamam'daki Soğuksu Milli Parkı'nı tanıtan 'Soğuksu: Bozkırdaki Orman' adlı film sosyal medyada büyük beğeni topladı. Belgesel 1.1 milyon kez izlendi

Giriş Tarihi: 11.11.2015
Soğuksu belgeseli izlenme rekoru kırdı
Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı'nı tanıtan film sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından izlendi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce şubat ayında başlayıp mayıs ayında tamamlanan filmin çekimlerine yöre halkı da katıldı. Filmde, parkın yabanıl doğası görüntülendi. Çekimlerde özel teleobjektifler, kamuflaj çadırlar ve özel çekim donanımları kullanıldı. Çarpıcı hava çekimlerine yer verilen filmde, ormanın farklı noktalarına yerleştirilen video kapanlarla milli parkta yaşayan vaşak, ayı, kurt, tavşan, domuz, tilki ve çakal türleri doğal ortamında görüntülendi. Filmde ayrıca, parkın simgesi olan 3 metre kanat açıklığına sahip kara akbaba ve yuvadaki yavrunun görüntüleri de yer aldı. Kara akbabaların ve gizemli kedi vaşağın yuvası olarak bilinen Soğuksu Milli Parkı'nın tanıtım filminde, video kapanlarla çekilen vaşak görüntülerinde bugüne kadar Türkiye'de hiç kayıt altına alınmamış nadir davranışlar tespit edildi. Ankara'nın bu kadar yakınındaki bir ormanda çekilen bu etkileyici görüntüler de filme ayrı bir önem kattı. Milli parktaki bisiklet turu, kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü, yaban hayatı fotoğrafçılığı ve doğa eğitimleri gibi insan etkinliklerinin de yer aldığı filmde, ayrıca yöredeki çocuklara fosil ağaçları ve doğanın güzellikleri anlatılıyor.

Filme sosyal medya ilgisi

Filme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, filmin televizyon, eğitim çalışmaları ve sosyal medya için 5 dakika olarak hazırlandığını ifade etti. Bakan Eroğlu "Film ile Soğuksu Milli Parkı'na artık başka bir gözle bakılacak. Film, milli parkın özelliklerini ve doğasını olduğu gibi yansıtabilmek için Full HD ve 4K formatlarında çekildi. Gençlerimize ve çocuklarımıza milli parktan nasıl faydalanmaları gerektiğini anlatması açısından çok önemli bulduğum bu proje, sosyal medyada da geniş yankı bularak yaklaşık 1.1 milyon kere izlendi" ifadelerini kullandı. Milli Parkın çarpıcı öyküsünün bu filmde yer aldığını ifade eden Eroğlu, "Çekilen bu tanıtım filmi ile çocuklar ve gençlerin milli parklardan doğru biçimde faydalanmalarını sağlamayı hedefliyoruz" dedi. Filme, "http://bit.ly/1WOBTAT" adresinden ulaşılabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuksu belgeseli izlenme rekoru kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN