Kar lastiği olmayanın vay haline!

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Salı günü başlıyor. Geçen yıl 'da 830 araca 430 bin 770 TL ceza kesildi

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Kar lastiği olmayanın vay haline!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 3 yıl önce yürürlüğe giren 'Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik' e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan ticari araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacak. Geçtiğimiz yıl 1 Aralık ile 1 Nisan arası Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri 830 araca 430 bin 770 TL ceza kesti.

CEZA PUANI UYGULANACAK
2012'de yayınlanan bir genelgeyle tüm Türkiye'de hafif ticari araçlar, otobüsler ve kamyonlar getirilen kar lastiği takma zorunluluğu nedeni ile her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kar lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Ankara'da İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda kar lastiği denetimi yapacak olan polis ekipleri, araçların lastiklerini ölçüm aletleri ile tek tek kontrol edecek. Bu kurala uymayan ticari araçların işletmecilerine 519 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak. Kış şartlarına göre önlemini almamış, kar lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ankara Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek. Geçen yıl başkentte Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri 830 ticari araç sahibine kış lastiği takmadıkları için toplam 430 bin 770 lira ceza uyguladı.

KULLANIM SÜRESİ UZAR

Sürücülerin kar lastiği kullanmak için olumsuz hava koşullarını beklememesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, "Kar lastiklerinin değişimi mümkünse Kasım ayı içinde yapılmalıdır. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü zaman güvenli sürüş için kar lastiklerinin kullanılması doğru olacaktır. Sürücülerin kar lastiği kullanması ile birlikte doğru mevsimde, doğru lastik kullanımı lastiklerin kullanım süresini uzatacaktır. Böylece kar lastiği düşünüldüğü gibi ek bir maliyet getirmeyecektir" dedi. Kar lastikleri ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağladığını belirten uzmanlar, "Soğuk hava koşullarında yaz lastikleri daha çabuk sertleştiği için tutunma kabiliyetleri kar lastiğine göre çok düşüktür. Böylelikle kaza riski azalmış, mal ve can kaybına karşı tedbir alınmış olur. Güvenli bir sürüş ve yol tutuş kabiliyeti için soğuk havalarda karlı ve buzlu yollarda kar lastiği tercih edilmeli. 4x4 araçlarda dahi mutlaka kullanılmalıdır" dedi.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Yaşanan iklimin ve nüfus yoğunluğunun da etkisi ile kar lastiğinin en yaygın başkentte kullanıldığını belirten uzmanlar şunları kaydetti: "Kar lastiği seçilirken, araç üreticisinin önerdiği lastik ölçüsü kullanılmalıdır. Lastiğin üzerinde "Kar Lastiği" işareti olmalıdır. İklim koşulları dikkate alınarak lastik seçimi yapılmalıdır. Diş derinliği 4 mm.nin altında olmamalıdır. 5 yıl içerisinde üretilmiş olanlar tercih edilmelidir. 4 tekerleğe de takılmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kar lastiği olmayanın vay haline!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN