Tıbbi ve endüstriyel atık imhasında örnek tesis

Ankara'da 2 bin 559 tıp merkezinden toplanan günlük ortalama 30 ton tıbbi atık Sincan Katı Atık Tesisleri'nde yakılarak gazlaştırılıyor

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Tıbbi ve endüstriyel atık imhasında örnek tesis
Büyükşehir Belediyesi, Ankara Katı Atık Yönetimi Projesi ile Mamak Çöplüğü'ndeki sorunu çözmesinin ardından, kentin geleceğini güvence altına alacak projeleri art arda gerçekleştirmeye devam ediyor. Sincan Çadırtepe Katı Atık Depolama Alanı'nda bu yıl içinde hizmete giren Entegre Endüstriyel ve Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi'nde, başkentte ortaya çıkan günlük 30 tonluk tıbbi atık, yakılarak gaza dönüştürülüyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'nca yürütülen uygulamayla, Başkent'in 25 ilçesini kapsayan toplam 100 devlet hastanesi, askeri ve özel hastane, 2 bin 45 özel poliklinik, medikal laboratuar, hayvan hastanesi, veterinerlik hizmeti veren poliklinik, 375 aile sağlığı merkezi, 32 diyaliz merkezi ve 7 güzellik merkezinin bulunduğu toplam 2 bin 559 kuruluştan, günde ortalama 30 ton tıbbi atık toplanıyor. Büyük hastanelerden her gün, bazen de günde 2 kez tıbbi atık topladıklarını belirten Sağlık İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, küçük sağlık kuruluşlarından kapasitesine göre haftada 1 veya 3 kez atık toplandığını ifade etti.

SAĞLIKLI DEPOLAMA

Ankara'da tıbbi malzeme kullanan sağlık kuruluşları, kırmızı poşetlerde topladıkları tıbbi atığı, özel korunaklı depolarda saklıyor. Daha sonra bu atıklar, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'nın, tıbbi atık taşımaya uygun dizayn edilen 13 araçla, eğitimli personeli tarafından depolardan teslim alınıyor. Yetkililer, bu işte görevli personelin, enfeksiyon tehlikesine karşı koruyucu elbise ve maskenin yanı sıra kesici ve delici maddelere dirençli eldiven ve çelik tabanlı ayakkabıyla donatıldığını söyledi. Araçların her gün yıkanarak dezenfekte edildiğini ifade eden yetkililer, taşıma ve imha işleminin, AB standartlarına uygun gerçekleştirildiğini vurguladı.

300 TONLUK SOĞUK HAVA DEPOSU VAR
Endüstriyel ve Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi, yılda 100 bin ton ara depolama, 100 bin ton gazlaştırma - yakma ve yılda 200 bin ton nihai depolama kapasitesine sahip ünitelerinden oluşuyor. Tesiste ayrıca tıbbi atıklar için 300 tonluk bir soğuk hava deposu da bulunuyor. Teknolojisi ve teknik kapasitesiyle Türkiye'de tek olan Endüstriyel ve Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi'nde, endüstriyel atıklar da gazlaştırılarak bertaraf ediliyor. Her biri saatte 7.5 ton endüstriyel ve tıbbi atık yakma kapasitesine sahip 2 üniteden oluşan tesis, saatte 15 ton atık bertaraf edebilme kapasitesine sahip. Atıklar bu tesiste bin 100 ile bin 500 C derece arasında, gazlaştırma teknolojisiyle bertaraf ediliyor. Endüstriyel ve tıbbi atıkların yakılma işlemi sırasında her iki ünitede açığa çıkan gazdan elde edilen 'syngaz' da elektrik enerjisine çevrilerek, tesisin ısıtmasında kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıbbi ve endüstriyel atık imhasında örnek tesis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN