Ankaralı her mevsim taze sebze-meyve yiyebilecek

Kırsal Kalkınma destekleri kapsamında başkentte 4 milyon liralık yatırımla kurulan 7 soğuk hava deposu ile tüketici yıl boyu taze meyve sebze alabilecek

Giriş Tarihi: 18.11.2015
Ankaralı her mevsim taze sebze-meyve yiyebilecek
Ankaralıya 7 soğuk hava deposu ile her mevsim taze sebze ve meyve hizmeti veren çiftçilerin yüzü gülüyor. Beypazarı'nda faaliyet gösteren soğuk hava depolarıyla üretici hem bozularak çöpe giden tonlarca ürününü kurtardı hem de ürünlerini ucuza satmaktan kurtuldu.

Zararın önüne geçildi

Ankara'ya meyve ve sebze alanında ciddi bir ihracat girdisi sağlayan depolardan memnun olan çiftçiler, "Hasat ettiğimiz ürünleri İstanbul dahil tüm Türkiye'ye gönderdikten sonra talep fazlasını depolarda saklıyoruz. Böylece hem ürünler bozulmadan saklıyor, tüketici talep ettikçe piyasaya sürülüyor, hem de ürün çokluğu nedeniyle ürünlerimizi ucuza satmak zorunda kalmıyoruz" dedi. Üreticiler, "Yağışlı havalarda hasadı zor olan havuç gibi ürünler, yağışlar öncesi hasat edilip soğuk hava depolarında bekletiliyor. Depolar kurulmadan önce yağışlı zamanlarda da hasat yapmak zorunda kalıyorduk. Yağışlı havalarda havuç hasadı çok zordur. Hem çok fazla iş gücü gerektirir hem de traktörlerimizi çok yıpratır. Depolar kurulmadan önce iki-üç yılda bir traktörlerimizi yenilemek zorunda kalırdık. Şimdi havuçlarımızı yağışlar öncesi hasat edip, depolarda muhafaza ediyoruz" şeklinde konuştu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, depoların hem çiftçinin emeğinin korunması hem de tüketicinin istediği zamanda istediği ürüne ulaşması açısından önemli bir misyona sahip olduğunu belirtti. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi ile depoların sayısının arttığını söyleyen Korkmaz, "4 milyon TL yatırımla yapılan 7 soğuk hava deposuna 2 milyon TL destek verildi. Tamamlanacak olan iki soğuk hava deposuna da 2 milyon TL tutarında destek verilecek. Depolar yaklaşık 8,5 ton yaş meyve ve sebze depolama kapasitesine sahip" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankaralı her mevsim taze sebze-meyve yiyebilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN