1,5 ton kaçak etle mangal yapacakmış

Başkentte 1,5 ton gümrük kaçağı kırmızı et ele geçirildi. "Bufalo" adı verilen operasyonda gözaltına alınan C.Y., "Arkadaşlarla mangalda pişirecektik" dedi

Giriş Tarihi: 20.11.2015
1,5 ton kaçak etle mangal yapacakmış
Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları istihbari çalışmanların sonucunda başkentte piyasaya sürülmeye hazır 1,5 ton kaçak et ele geçirdi. Dondurulmuş şekilde ele geçirilen sağlıksız etleri yasa dışı yollarla İran'dan başkente getiren kişi ise eski bir kasap çıktı.

"BUFFALO ETİ" ŞÜPHESİ
Piyasaya sürülmek amacı ile Etimesgut'ta depolanan kaçak et ihbarını değerlendiren Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Etimesgut'taki adrese "Bufalo" adıyla operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda koliler içinde paketlenmiş ve dondurulmuş vaziyette 1,5 ton kaçak et ele geçirildi. Her biri 8-10 kilogram büyüklüğünde kemiksiz parça etlerin bufalo eti şüphesi taşıdığı öğrenildi.

45 TL'DEN SATACAKLARDI
Ekipler kaçak etlerin İran'dan Van'a oradan da Ankara'ya getirildiğini tespit etti. Dondurulmuş etlerin üzerinden etiketleri kazınarak, kaçak olduğunun gizlenmeye çalışıldığı belirlendi. Kaçak etlerin Ankara'da pazarlanmak istendiği öğrenildi. 27 TL'den İran'dan alınan kırmızı etler başkentte 45 TL'den piyasaya sürülecekti. Ankara polisinin başarılı çalışması ile yakalanan ve eski kasap olan kaçak et taciri C.Y. gözaltına aldı. Emniyetteki ifadesinde arkadaşları ile mangala gideceklerini ve etleri mangalda pişirip yiyeceklerini söyleyen C.Y. emniyetteki ifadesinin ardından mahkemeye sevk edildi.

ETLER DELİ DANA RİSKİ TAŞIYOR
Hindistan, Pakistan ve İran gibi ülkelerden yasadışı yollarla sokulan etlerin bir çok hastalığı da barındırdıkları anlaşıldı. İthal edilen etlerin, marketlere satıldığı belirlendi. Sağlıksız koşullarda getirilen kaçak etlerin insan sağlığını olumsuz şekilde etkilediği biliniyor. Uzmanlar, Gürcistan, Hindistan, Pakistan ve İran'da hayvanların hangi koşullarda kesildiği bilinmediğinden tüketiminden doğacak sorunların bir hayli fazla olduğunun altını çiziyorlar. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bazı analizlerden geçirilmeyen bu etler üzerinde "deli dana" olarak bilinen "Bovin spongiform ensefalopati" hastalığının olabileceği de ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1,5 ton kaçak etle mangal yapacakmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN