Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dere akmadan, proje aktı

Giriş Tarihi: 22.11.2015
Dere akmadan, proje aktı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Keçiören Belediyesi tarafından 2014'te startı verilen Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi tamamlanmadan çevresindeki yatırımlar tamamlandı

Ankara'nın son dönemlerdeki en gözde prestij projelerinden biri olan Gümüşdere Ihlamur Vadisi'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Keçiören Belediyesi tarafından 2014'te başlanan çalışmaların 2017'de tamamlanması planlanıyor. Ancak proje şimdiden yatırımcıların gözdesi haline dönüştü. SABAH Ankara'ya konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Derenin 3 aşamalı bir işlemi vardı. Dere yatağının ıslah edilmesi, duvarlarının ve tabanının yenilenmesi. Derenin 500 yıllık oluşabilecek yağmurlara göre debisi hesaplandı. Bu çalışmalarda özellikle doğal suları kullanmak adına havuzlar oluşturuldu. Bu havuzlar ve göletlerin etrafından kayık iskeleleri olacak. Üç ayrı yerde oluşturulan bu su birikintileri sayesinde vatandaşlarımız derede kayıkla gezme imkanı bulacak" dedi.

DERE KOKU YAYMIYOR

Derenin artık etrafına kötü koku yaymadığını ifade eden Ak şöyle konuştu: "Suyun temizliğini Büyükşehir Belediyesi ASKİ üstlenmiş durumda. Şu anda özellikle kaçak akıtılan lağım sularının deplasesi yapıldı. Artık dere koku yaymıyor. Ama bunun daha da temizlenebilmesi lazım. Bununla ilgili Keçiören'deki kaçak akıntılar kesilmiş oldu. Altındağ bölgesi, Akyurt ve Çubuk'tan gelen suyun arıtılması ile ilgili de Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları sürüyor. Bu da tamamlandığı takdirde, dereden temiz su akmaya başlayacak."

YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Gümüşdere Ihlamur Vadisi projesinin tamamlanmasının ardından tüm projelerin şimdiden hayata geçtiğini aktaran Ak "Bu projenin etrafında ticari anlamda da bir hareketlilik başladı. Dere etrafında restoranlar ve kafeler işletmeleri yatırım yapıyor. Proje daha bitmeden meyvelerini verdi. Bölgede yükselen bir site adını Ihlamur Vadisi koydu. Biz bu projeye 2014 yılında başladık ancak şehir bu projeye çok hızlı bir şekilde adapte oldu. Proje tamamlandıktan sonra başlar dediğimiz birçok proje daha proje bitmeden yükseldi. Yatırımcılar bu projeye güvenerek çalışmalar yapıyor" diye konuştu. Ak "Ayrıca bölgede eskiden beri hizmet veren mekanlar yönlerini değiştirdi. Buradaki mekanlar artık yönlerini dereye doğru çevirdi. Keçiören'de hayat vadiye göre şekillenmeye başladı. Kalaba Kent Meydanı projesinin de tamamlanması ile vadi projesinin değeri daha da artacak" dedi. Ak "Burası turist çekecek bir yer olacak. Keçiören ekonomisine katkı sağlayacak bir proje. Biz de kamu olarak proje etrafında yatırımlar yapıyoruz. Bunlardan biri Yonca Yaşam Merkezi'dir. Halil İbrahim Sofrası'nın yeniden düzenleyeceğiz" dedi.

VADİYE IHLAMUR DİKİLECEK
Vadiye etrafa güzel koku yayan ıhlamur ağaçlarının dikileceğini söyleyen Başkan Mustafa Ak, "Vadide şu anda köprü çalışmaları yapılıyor. Burada farklı mimari ve tarzlarda köprüler kuruluyor. Bunlar yaya köprüleri olacak. İnsanların karşıdan karşıya geçişlerini sağlamak adına 9 köprü yapımı sürüyor. İnşallah 2016'da Devlet Su İşleri çalışmalarını tamamlayacak. Vadide peyzaj çalışmalarında ıhlamur ağaçlarını kullanacağız. Bu nedenle de projenin adını Ihlamur Vadisi koyduk. Proje bittiği zaman sadece Keçiören için değil, Ankara içinde örnek bir proje olacak" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dere akmadan, proje aktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN