Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Valilik kimsesizlere yardım eli uzattı

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Valilik kimsesizlere yardım eli uzattı

Ulus'ta her yıl onlarca evsize yuva olan 'Kimsesizler Oteli' bu kış da sakinlerini ağırlayacak. Valiliği'nin 'kimsesizlerin kimsesi olma' projesi kapsamında kış aylarında hizmet veren 180 kişi kapasiteli otelin bu yılki misafirleri gelmeye başladı

Soğuk havaların kendini hissettirmesiyle birlikte kış ayları başlarken Valiliği, evsizleri unutmadı, sokaklarda aç ve susuz yaşan onlarca insana bu yılda yardımına koştu. 2010 yılında başlatılan ve Emniyet, Sağlık, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İşkur ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında valilik, kimsesizleri üç öğün yemek yiyerek, banyo ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri otele yerleştirmeye başladı. Evsiz ve kimsesizlerin kış aylarında soğuktan korunması ve rehabilitasyonları için uygulana proje kapsamında vatandaşlara, altı polis, bir sosyal hizmet uzmanı, dört şoför, dört valilik personeli olmak üzere toplam 15 görevli ile hizmet veriyor.

24 SAAT 'KİMSESİZ' DEVRİYESİ

Her türlü ihbar ve telefonu değerlendiren görevli ekip iki araçla 24 saat sokaklarda kimsesiz ve evsizlere ulaşmak için devriye görevi yapıyor. Vatandaşlar 183 ve 155 nolu telefonlardan görevlilere ulaşarak durum ve yerlerini bildiriyor, ekipler de verilen adresten kişileri alıp otele yerleştiriyor. Misafirhaneye alınan vatandaşlar, kişisel bakım, sağlık taraması, berber hizmeti, rehabilitasyon, bağımlılar için tedavi hizmeti verilip, kıyafetleri yenilenerek odalarına yerleştiriliyor. Beş yıldır bu hizmetten yararlandığını belirten İsmail Vural, "Beynimde tümör var, evim, yurdum yok. Sokaklarda yatmaktan platinim patladı. Sokaklar çok soğuk, geceleri uyuyamıyoruz soğuktan ama devletimizin bu hizmetiyle kar altında uyumaktan kurtulduk" dedi.

4 BİN 710 KİŞİ FAYDALANDI
Her yıl kış döneminde uygulanan projeden toplam dört bin 710 kimsesiz ve evsiz yararlandı. İhtiyacı olan zihinsel, fiziksel ve psikiyatrik problemleri olanlara sınırsız hizmetin verildiği proje kapsamında; 198 kişi Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezleri'ne yerleştirildi. 266 kişinin devlet Hastanelerinde tedavileri yaptırılarak, bunlardan 21 kişiye ameliyat, 11'ine de protez yapılmıştır. 136 kişinin Kaymakamlıktan kimlikleri çıkartılmış, 198 kişinin Genel Sağlık Sigortası kaydı yaptırıldı. Ayrıca 60 kayıp vatandaşın da aileleri ile irtibata geçilerek, ailelerine kavuşmaları sağlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Valilik kimsesizlere yardım eli uzattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN