Kanser riski solaryumu azalttı

Kanser riski bronzlaşmayı sevenlerin vazgeçilmezi solaryuma neşter vurdu. Özellikle 18 yaş altı solaryum kullanımı ciddi oranlarda geriledi

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Kanser riski solaryumu azalttı
Solaryum kullanımında, başta Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı yönetmelik olmak üzere sağlık kuruluşlarının kısıtlama çalışmaları meyvelerini verdi. İnsan sağlığına birçok zararı olduğu bilinen ve normal gün ışığından 15 kat daha zararlı olan solaryumla bronzlaşma yüzde 20 azaldı.
Solaryum konusunda yapılan çalışmaların, erken yaşta özellikle 18 yaş altında işe yaradığını belirten Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, artan kanser riskinin hayati tehlike oluşturduğunu, can derdinin solaryumu yendiğini söyledi.
Yılmaz, "Bu kısıtlamadan önce özellikle çilli veya çillenmeye meyilli cildi olanlar, çocukluk çağında sık güneş yağını geçirenler, kanser öncüsü ya da kanserli cilt lezyonları ile güneşe bağlı ciltlerinde leke veya iz olanlarla birlikte kozmetik ürün kullananlar solaryumu sık sık kullanıyordu. Yine 18 yaş altı gençlerde de kullanım çok fazla idi ama bu biraz gerilemiş oldu" dedi.
Solaryumun kaçınılmaz bir cilt kanserin hazırlayıcısı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şunları kaydetti: "Cilt kanserlerinin, iç organlara yayılarak hayati riske yol açabiliyor.
Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) gerçekleştirdiği çalışmada, dünyadaki 200 bin kötü huylu cilt kanseri hastasının 65 binin yaşamını yitirdiğini ortaya koydu. İnsanların solaryumdaki UVA dozunun, gün ortasındaki UVA dozundan 5-15 kat fazla olduğunu akıllarında tutması gerek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser riski solaryumu azalttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN