Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öykü derin uykuda acil kalp bekliyor

Kalbi 12 yıllık beklemeye dayanamayarak duran Öykü'nün ailesi kızlarının hayatını kurtaracak o kalbi bekliyor

Öykü derin uykuda acil kalp bekliyor
Kalp nakli için yattığı Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde 26 Kasım gecesi geçirdiği ani atakla kalbi duran Zeynep Öykü Ertok'un durumunda olumlu bir gelişme yok. Yaklaşık 12 yıldır kalp hastası olan ve nakil beklerken geçirdiği atağın ardından kalbi duran Öykü, aleyhinde işleyen zamana karşılık uyanmıyor.

KRİTİK PAZARTESİ

Kalbinin tamamen tükenen ve acilen nakil olması gereken Öykü için yarın oldukça kritik bir gün olacak. Pazartesi itibari ile uykuya dalışının beşinci gününe giren küçük kız, doktorlar tarafından uyandırılmaya çalışılacak. "Öyküm ölüm uykusundan ne olur uyan" diyerek gözyaşlarına boğulan anne Ebru Ertok, "Acilen nakil olması gereken kızım kalbinin durduğu günden bu yana uyuyor. Doktorlar pazartesi uyandırmaya çalışacaklarını söylediler. Eğer kızım yarın uyanırsa hemen nakil için ameliyata alınması gerek. Buradan anne ve babalara, vicdanlara sesleniyorum bize el verin Öykü'mü yaşatalım" diye konuştu.

UYKU KORKULU RÜYAMIZ OLDU

Gözyaşları içerisinde kızının yattığı yoğun bakımın önünden ayrılmayan baba Tugay Ertok ise "Hayatımızın bal küpü olan uyku ilk kez düşmanımız oldu" dedi. Ertok, "Biz kalp için gün sayarken yavrum 12 yıllık yorgunluğa dayanamadı ve yığıldı. Gülen yüzü, konuşan dili, neşesi bizi ve onu yeni bir kalp için umutla bekletiyordu. Ancak artık derin bir uyku ve kocaman bir sessizlik var" diye konuştu.

EV YOK, KALP YOK, SES YOK...

Öykü'nün İstanbul'da başlayan tedavisinin altı ay önce Başkent Üniversitesi Hastanesi'ne taşındı. Öykü nakil grubuna girince Ankara'ya gelen aile bir yandan kızları için dua ederken, bir yandan da kalacak yer sorunuyla da mücadele ediyor. Ankara'da kalacak yeri olmayan ve Öykü'nün durumuyla kahrolan aile, altı aydır hastanede yatıp kalkıyor. Kızlarının başında nöbetleşe kalmaya çalışan Ertok ailesi, gözü yaşlı bir şekilde hastanenin kafeteryasında konaklıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öykü derin uykuda acil kalp bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN