Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli mucitten pratik çözüm

Giriş Tarihi: 1.12.2015
Yerli mucitten pratik çözüm

Yerli mucit Kadir Canıtez, otobüs koltuklarında yaşanan hijyen sorununa pratik bir çözüm buldu

Otobüste, uçakta, trende hatta sinemada koltuğunuza oturmadan önce, içinizden, "Acaba temiz mi? Benden önce kim oturdu" diye yaşadığınız tedirginliğe yerli mucit Kadir Canıtez çözüm buldu. Küçük, pratik ama işlevsel bir buluşla, yolculuk yapan herkese "Kafam rahat" dedirtti.

OTOBÜSTE İCAT ÇIKARDI

Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) Nükleer Tıp Teknisyeni olarak görev yapan Kadir Canıtez, Erzincan- arasında yaptığı uzun otobüs seyahatlerinde hijyen hassasiyeti sayesinde milyonlarca insanın yüzünü gülümseten bir buluş yaptı.
GATA'da sık sık karşılaştığı saçlı deri hastalıkları vakalarının ardından otobüs koltuğunda başını yaslamak için yanında sürekli örtü taşımak zorunda kalıyordu.
Bir gün, bunun sadece kendi sorunu olmadığını, tüm insanların bu durumdan rahatsız olduklarını düşünerek bir proje hazırladı.

İ
LK TALEP TCD'DEN
Koltuğun arkasına yerleştirilecek küçük bir aparat ve onun içinden çıkacak temiz tek kullanımlık havlu kağıt.... Projesini önce çizime döktü sonra hemen ilk örneklerini yaptırdı. Türkiye'nin en büyük otobüs, havayolu ve demiryolu firmaları ile görüştü.
Hepsinden olumlu görüş aldı, mucit Canıtez'e "üret gel, alalım" dediler. TCDD Genel Müdürlüğü, bir vagonu pilot uygulama için ayırmayı kabul etti. Eğer müşteriler memnun kalırsa tüm hızlı trenlerde uygulanacağı ifade edildi.
Kadir Canıtez, "Kafam Rahat" ismini verdiği proje için şimdi de kendisine ait projeye ortak olup birlikte üretim yapacağı yatırımcı arıyor.

'KAFAMIZI NASIL RAHAT KOYACAĞIZ'
Her gün yüz binlerce kişinin kepek, mantar, bit ve saç kıran gibi rahatsızlıklara yakalandığını belirten Canıtez, "Bunun en büyük sebebi temas halinde bulunduğumuz yerler. Bir otobüs yolculuğu 12 saat sürebiliyor. Kafamızı nasıl rahat rahat koyacağız. Bu sorunlara tek kullanımlık havlu çözüm olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli mucitten pratik çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN