Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hitit uygarlığını Uzakdoğu'ya anlatacaklar

Güney Kore televizyon kanalı, Hitit kalıntılarının bulunduğu başkentte yapacakları çekimlerle Anadolu'nun kadim uygarlıklarından Hititler'i Uzakdoğu'da tanıtmayı amaçlıyor

Giriş Tarihi: 7.12.2015
Hitit uygarlığını Uzakdoğu'ya anlatacaklar
Hitit kalıntılarının bulunduğu Ankara, Kırşehir, Kayseri ve Kırıkkale'de yapacakları çekimlerle Anadolu'daki Hitit uygarlığını Uzakdoğu'da tanıtmayı hedefleyen Güney Kore televizyon kanalı, Kırşehir'in Kaman ilçesindeki Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Çağırkan köyündeki kazı alanında çekimlere başladı. Belgeselin yönetmeni Lee Hyun Joo, iki yıl sonra Türkiye- Güney Kore siyasi ilişkilerinin başlamasının 60. yılına girileceğini, bu dostluğa katkı yapmak için Anadolu tarihini araştıran bir belgesel hazırlamaya karar verdiklerini söyledi. "Anadolu Güneşi Hitit Uygarlığı" belgeselinin gelecek yıl şubat veya mart ayında yayınlanacağını ifade eden yönetmen Lee Hyun Joo, dünya tarihinin çok önemli bir dönemini oluşturan Hitit uygarlığının Güney Kore'de fazla bilinmediğini, hem dostluğu pekiştirmek hem de Hitit tarihini araştırmak için 5 kişilik ekiple belgesel çekmek için Türkiye'ye geldiklerini kaydetti.

KAZI ALANINDA ÇEKİM YAPTILAR

Güney Kore'de genellikle Kapadokya'nın bilindiğini ancak Anadolu'da çok farklı medeniyetlerin yaşadığını belirten Joo, bu zenginliği Uzakdoğu'da da tanıtmak istediklerini aktardı. Önce Kırşehir'in Kaman ilçesindeki Kalehöyük kazı alanı ve müzede fotoğraf ve görüntü çekimleri yaptıklarını vurgulayan Joo, daha sonra Ankara, Kırıkkale, Çorum ve Kayseri'de de çekimler yapacaklarını dile getirerek, "İki yıl sonra Türkiye-Güney Kore ilişkisinde 60. yıl dönümü olacak. Bu anlamda iki ülke arasındaki kültürü anlamak ve medeniyetler arasındaki bağı güçlendirmek için Türkiye'ye geldik. Hitit Çağı ile ilgili Güney Korelilerin çok fazla bilgisi yok. O uygarlığı halkımıza anlatmak için belgesel hazırlıyoruz. Belgeselde Anadolu'daki uygarlıkları anlatacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hitit uygarlığını Uzakdoğu'ya anlatacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN