Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dağınık tarım arazileri hızla toplulaştırılıyor

Tarımsal verimliliğin artırılması ve sürdürülebilir tarım için yürütülen arazi toplulaştırma çalışmaları Şereflikoçhisar ilçesinde de tam gaz devam ediyor

Giriş Tarihi: 14.12.2015
Dağınık tarım arazileri hızla toplulaştırılıyor
Arazi toplulaştırma çalışmalarını 2004 yılından bu yana yürüten Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 500 hektar alan toplulaştırırken, 160 bin 734 hektar alanda ise toplulaştırma çalıştırmaları devam ediyor. Şereflikoçhisar ilçesinin 13 köyünde yürütülen toplulaştırma çalışmalarını yerinde inceleyen Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, çiftçilerle de bir araya gelerek arazi toplulaştırmasının faydalarını anlattı. Şereflikoçhisar'da yürütülen toplulaştırma çalışmasının 2016 yılında tamamlanacağını ve şu anda Ankara'da yürütülen en büyük arazi toplulaştırma çalışması olduğunu ifade eden İl Müdürü Korkmaz, projenin tamamlanmasıyla yolları yapılmış ve ekonomik büyüklükteki düzgün tarlaları çiftçilere vereceklerini ifade etti.

58 KÖYDE ÇALIŞMA VAR

Ankara'nın 7 ilçesinde toplulaştırma çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Korkmaz, "Küçük ve parçalı arazilerin işlenmesi çok masraflı oluyor. Bu nedenle çiftçilerimiz bazı arazilerde üretim yapmıyor. Bu nedenle her parseli ekonomik büyüklüğe ulaştıracak toplulaştırma çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Polatlı, Nallıhan, Beypazarı, Şereflikoçhisar, Evren, Bala, Gölbaşı ilçelerimize bağlı 58 köyümüzde toplulaştırma çalışmaları sürüyor. Toplulaştırma çalışmaları tamamlandığında tarlaların yollarından sulama kanallarına kadar tüm alt yapı tamamlanıp çiftçilerimize teslim edilecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dağınık tarım arazileri hızla toplulaştırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN