Afgan ailelerin çığlığını Gökçek duydu

Suriye, Afganistan ve Irak'taki iç savaştan kaçarak Solfasol köyüne sığınan mültecilere Nevin Gökçek'ten şefkat eli uzandı

Giriş Tarihi: 16.12.2015
Afgan ailelerin çığlığını Gökçek duydu
Ülkelerindeki iç savaş ve zulümden kaçarak Solfasol Köyü'ne sığınan ancak açlık, yokluk ve hastalıkla mücadele eden mültecilerin yüzü artık gülecek. Yaklaşan kış ayları için kolları sıvayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek, mülteci ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacak.

DAYALI DÖŞELİ EV SÖZÜ
Solfasol Köyü'nde yaşam savaşı veren mülteci aileleri ziyaret ederek sıkıntılarını dinleyen Gökçek, Afgan şehidinin 13 kişilik ailesinin sığındığı iki odalı gecekonduyu da ziyaret etti. Hasta anne ve çocuklarla yakından ilgilenen Gökçek, 15 gün önce kaçak yollarla Ankara'ya gelen ancak kalacak yerleri olmadığı için ortada kalan Özbek aileye Yenimahalle'de bir ev sözü verdi. Kendilerine verilen destekten çok memnun olduklarını belirten şehit eşi Meryem Özbek, "Savaş artık dayanılmaz bir hal aldı, eşimi de kaybedince 8 evladımla Taliban zulmünden kaçtık. Ülkeden çıkışlar çok zor olduğu için dağlardan yürüyerek kaçak yollarla önce İran'a ardından da Türkiye'ye giriş yaptık. Çocuklarımla dağlardan kaçarken ayağım kırıldı. Taliban benden bir eş ve 8 yavrumun geleceğini çaldı" dedi. Nevin Gökçek, şehit eşi ve çocuklarının acil sağlık problemleri için özel bir hastaneyle görüştü. Hastanede ailenin ücretsiz tedavi edileceği belirtildi. Gökçek, Özbek aile için Yenimahalle'de tutulan evin, kendisinin onursal başkanı olduğu Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı tarafından döşeneceğini söyledi. Aileye bundan sonraki yaşamlarında destek sözü veren Gökçek, "Evinizi ellerimle döşeyeceğim. Siz şehidin, atalarımızın emanetisiniz. Evinizin ilk misafiri de ben olacağım" şeklinde konuştu.

'SENİN ADIN SAFİYE OLSUN'
Solfasol'a sığınan diğer mülteci ailelerin evlerini de ziyaret ederek ihtiyaçlarını tespit eden Nevin Gökçek'i, harabeyi andıran evde bir sürpriz bekliyordu. Yakacakları olmadığı için soğuk ve tavanı akan yıkık bir evde dünyaya gelen bir bebekle karşılaşan Gökçek, kucağına aldığı bebekle yakından ilgilendi. Kız bebeğe altın takan ve anneye de doğum yardımında bulunan Gökçek, "Yokluktan ve savaştan kaçarak gurbete sığınan yavrum Ankara'mıza hoş geldi. İlk nefesini aldığın bu şehir sana mutluluk getirsin ve senin adın Safiye olsun... Halı yok, soba yok, ekmek yok… Hemen size kömür ve yiyecek göndertiyorum" diye konuştu.

EĞİTİM YARDIMI GELECEK
Köydeki aileleri gezerken geçtiği tüm sokaklarda çikolata dağıtarak çocukları sevindiren Gökçek, ağlayan bir kız çocuğuna da oyuncak bebek hediye etti. Ailelere eğitim yardımı sözü de veren Gökçek, okul çağındaki çocuklara kaban, ayakkabı, kırtasiye yardımında bulunacaklarını ifade etti.

Nevin Gökçek, beraberinde getirdiği onlarca yardım kolisini ailelere dağıttı. Durumu çok acil olan ailelere maddi yardımda da bulunan Gökçek, evlerin fiziki şartları, hastane problemi ve kömür ihtiyacını evlerden ayrılmadan çözdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afgan ailelerin çığlığını Gökçek duydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN