Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyango biletinde 'korsan' kavgası

Yeni yıla sayılı günler kala yılbaşı fırsatçıları da boş durmuyor. Yasal izin verilmemesine rağmen satış yapan ruhsatsız piyango satıcıları üç kat arttı

Piyango biletinde 'korsan' kavgası
Piyango bileti satma ruhsatı almadığı için bayilik verilmeyen binlerce korsan satıcı, esnafı mağdur ediyor. Yılın diğer aylarında farklı işlerde çalışan ancak Aralık ayında piyango bileti satan kaçak satıcıların sayısı yılbaşı nedeniyle tavan yaptı. Ruhsatlı satıcılar ve korsan satıcıların 'bilet satış kavgası' bitmiyor. Ruhsatlı satıcıları SABAH Ankara'yla birlikte gezerek satışlar hakkında bilgi veren Piyangocular Odası Başkanı Hüseyin Poyraz, "Her yıl aynı sorunu yaşıyoruz, ellerindeki biletleri nereden temin ettiklerini bilemediğimiz binlerce insan türüyor. Kaçak yollarla satış yapanların önüne geçilsin, çünkü bunlar esnafı çok mağdur ediyor. 11 aylık satış umudunu yılbaşına bağlayan esnaf, bu ayda ortaya çıkan korsan satıcılar nedeniyle umduğunu bulamıyor. Üzerinde piyango yazan yelekleri giyen bu korsan satıcılar, apartmanlarda bile satış yapıyor. Ankara'da ruhsatlı 650 satıcı var düşünün bunun dışındakilerin tamamına yakının korsan satıcı" dedi.

'YAKA KARTLI' ÖNLEM
Korsan satışı engellemek için birçok yola başvurduklarını ancak sorunu çözemediklerini belirten Poyraz, "Ruhsatlı satıcılar yakalarında, Büyükşehir Belediyesi'nin de onayladığı bir ruhsat satış kartı bulundurmak zorunda. Şimdilik böyle bir önlemimiz var" dedi. Poyraz, "Vatandaşların korsan satıcıları bilet satıcıların yakalarında bulunan satış ruhsatından anlayabilir. Kayıtlı satıcılar bu kartı takmak zorunda, kartı olmayandan bilet almasınlar. Yine korsan satışı engellemek için Estetik ve standarda bağlanacak seyyar bilet tezgahları gündemimizde. Belediye'nin destek vermesiyle hayata geçecek tezgahlarla korsana neşter vurulacak" diye konuştu. Poyraz, piyango bileti ve korsan satıcılarına dair çeşitli endişelerinin de olduğuna dikkat çene Poyraz, "Ruhsat ve tezgahtaki ısrarımızın nedeni hırsızlık, gasp, cinayet, canlı bomba gibi olayların önüne geçmek. Piyangocu kılığına girip adam öldürenler var" diye konuştu. Poyraz, "Geçmişte piyangocu kılığına girerek vatandaşları gasp eden hatta cinayet işleyenler oldu. Öte yandan yakın zamanda Gar terör saldırısı oldu, bizler piyangocu kılığına girecek canlı bomba olasılığından bile endişeliyiz. Resmiyet bu tür ihtimal ve yaşanabilecek olayların da önüne geçmiş olacak. Dikkat çekmediği için vatandaş bunu anlayamaz. Görsel kirliği de bitirecek bu kayıtlı tezgahlar" şeklinde konuştu.

1926'DAKİ İLK ADI 'TEYYARE PİYANGOSU'
Piyangonun tarihine dair bilgiler de veren Poyraz, "Piyangonun tarihi Osmanlıya hatta daha da eskiye dayanıyor ancak asıl şeklini Cumhuriyet Dönemi'nde buluyor. İlk olarak 1926'da Türk Hava Kurumu aracılığıyla Atatürk, Kayseri'de yapımı süren uçağa finansman ve sponsor sağlamak amacıyla 'Teyyare piyangosu' adıyla çıkıyor" dedi. Poyraz, bu yıl biletlerin yüzde 100'nün satılmasını beklediklerini belirterek büyük ikramiyeyi kazanacak kişiye, parasını ülkenin üretim ve istihdamına dönük bir çerçevede değerlendirmesi önerisinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyango biletinde 'korsan' kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN