Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf YALKIN: Çözüm bu mu?

Giriş Tarihi: 17.12.2015
Gençlerbirliği ciddi sıkıntı içinde!
Hem iyi futbol oynamıyorlar hem de puan alamıyorlar!
Bazen kötü oynarsınız ama "Puan almayı" başarırsınız; bu ekip bunu da yapamıyor maalesef… Durumları hiç "İç açıcı" değil. Mehmet Özdilek'in gönderilmesi sorunu çözmez… Çünkü, lider oyuncuları yok! Maçın gidişatına göre tavır alacak, oyunun rengine göre şekil değiştirecek, futbola yön verecek kişidir lider oyuncu… Kimi zaman futbol bilgisi, tekniği, oyun anlayışı yüksek oyuncudur lider olur; kimi zaman deneyimi, görgüsü, bilgisi, kişiliği, saygınlığı ve otoritesi ile gösterir kendini ve kabul görür!
Kimi zaman da 90 dakika dümende olur; amiyane tabirle takımın hamallığını yapar, yükünü çeker… Bu oyuncuların yerli ya da yabancı olması bu gerçeği değiştirmez.
Hemen bir örnek vereyim; Kushe, Mosheau ve KonaG.Birliği Başkanı İlhan Cavcav'ın en doğru transfer hamlesiydi bu isimler… Yıllar önce Afrika'dan bulup getirdiği oyunculardan söz ediyorum. Hani lider oyuncu tanımı yapıyorduk ya; işte Mosheau "Cuk oturur" bu benzetmeye… Hem kişiliği, hem de futboluyla kendisini kabul ettiren bir isimdi... Sahada takım arkadaşlarına, tribünde izleyenlere bu kişiliğini göstermesini bildi.Herkes Mosheau'ya saygı duydu.
Kısacası oynadığı dönemde G.Birliği'nde "Lider" oldu… Gelelim Kushe'ye"Hamal tipli çalışkan oyuncu" diyorduk ya!
Alın işte size bundan güzel örnek olamaz! Dinamo gibi çalışırdı sahada. Fiziğinden beklenmedik derecede kuvvetliydi… Sahada basmadık yer bırakmazdı.
Sadece koşmakla, mücadele etmekle, oyuna asılmakla kalmaz, "Yüksek oyun zekası" sayesinde müthiş "İnce paslar" da atardı. Takımı gerektiğinde hızlandırır, gerektiğinde frene basardı! Amaç sahadan puanla ayrılmaksa, Kushe işte bunu sağlamaya çalışırdı. Bir de Kona vardı… Girdiği 3 pozisyondan 2'sini gol yapabilen bir yetenekti… Marke edilmesi zordu.
Çok güçlüydü… Akıl dolu vuruşlar yapardı.
Bu üçlü Ankaralı futbolseverlere hem futbolu keyifle izlettirdi, hem de G.Birliği'ne itibar kazandırdı o dönemde.
Bu örnekleri çoğaltabiliriz; Zacarias, Rinaldi, Edvaldson, Geremi, Isaac, Youla, Skoko… İsmini şu an anımsayamadığım bir dolu oyuncu daha vardır… Bu denli "Kaliteli futbolcular alan" İlhan Cavcav'a ne oldu da, son yıllarda "İnanılmaz derecede kötü transferler" yapmaya başladı? Bu sorunun cevabını bilen var mı?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Çözüm bu mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN