Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehrin kalbinde buluştular

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Şehrin kalbinde buluştular

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, sabah namazında Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde gençlerle buluştu. Sabah namazını da kıldıran Görmez ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinden gençlere hitap etti

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Ankara İl Müdürlüğü'ne bağlı yurtlarda kalan öğrenciler, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile birlikte Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde buluşarak sabah namazını kıldı. 'Şehrin Kalbinde Buluşalım' adı altında düzenlenen programa Görmez'in yanı sıra KYK Ankara İl Müdürü Ferhat Türkoğlu, Çankaya İlçe Müftüsü Hamdi Gevher, Yurt Müdürleri, Şube Müdürleri ile çok sayıda öğrenci katıldı. Görmez, sabah namazının ardından ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinden öğrencilerin de bulunduğu gençlere hitap etti. Konuşmasına "Bizleri bütün kainatın Allah'ı tesbih ettiği bu sabah vaktinde buluşturan Rabbimize hamd olsun. Önümüzdeki salı gecesi veladetini idrak edeceğimiz Hazreti Muhammed'e salat ve selam olsun" diyerek başlayan Görmez, "Tüm kainat Allah'ı tesbih eder, zikreder. Ağaçlar, nehirler, kuşlar, gördüğümüz görmediğimiz bütün varlıklar Allah'ı tesbih eder. Tüm kainat Allah'a teslim olmuştur, problem çıkaran yalnız insandır. İnsan gerçekten Allah'a teslim olsa, dünyada selam ve barış hakim olur. Kimse kimsenin canına kıymaz" diye konuştu.

İDEAL GENÇLİK TARİFİ
Görmez, peygamberin ideal gençleri, "neşeyi Rabbine ibadette arayan gençlik" olarak tarif ettiğini belirterek, "Namazda Rad suresinden okuduğum ayette 'Dikkat edin, kalpler ancak Allah'ı zikrederek tatmin olur' buyruluyor. Sabah namazı çok önemlidir. Bir genç için sabah namazını kılmak, onun için camiye gelmek müstesna bir nimettir. Gençler, kendinizi Allah'la sohbet etmekten mahrum etmeyin. Namaz Allah'la sohbet etmektir" ifadelerini kullandı. Her namazda okunan Fatiha suresinin Allah'la sohbet etmek olduğuna dikkati çeken Görmez, "Kuran-ı Kerim dogmalar bütünü değil, düşündüren ve insanla konuşan bir kitaptır" dedi.

'İLGİDEN MEMNUNUZ'
KYK Ankara İl Müdürü Ferhat Türkoğlu da öğrencilerin bu tür programlara ilgisinden dolayı çok memnun olduğunu belirtti. Türkoğlu "Bakanımız Akif Çağatay Kılıç ve Genel Müdürümüz Sinan Aksu'nun desteği, bu tür programlara öncülük etmeleri, KYK yurtlarında kalan gençlerimizin sosyal, sportif, kültürel faaliyetlerin yanı sıra manevi gelişimlerine, huzurda buluşmalarına da büyük katkı sağlıyor" diye konuştu.

MEVLANA'NIN ÖĞRETİLERİ BİZİM YOLUMUZ OLMALI
Yenimahale Belediyesi, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Hakk'a vuslatının 742'inci yıldönümü dolayısıyla Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde anma programı düzenledi. Programa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da katıldı. Başkan Yaşar, Mevlana'yı anma gecelerinin yalnızca onu anmaya değil onu anlamaya hizmet etmesi gerektiğini ifade ederek "Bu akşam semazenlerimizi izlerken, ilahileri, kasideleri dinlerken sadece görsel bir şöleni değil dünya hırslarının gelip geçici olduğuna, baki kalanın bu kubbede bir hoş seda bırakmak olduğuna, içimizi kemiren nefret, kin, hor görme gibi tüm kötü hasletlerin boş olduğuna dair de bir düşünce içinde olmamız gerektiğine inanıyorum" dedi. Yaşar, "Mevlana Hazretleri, ölümü, ahireti korkuyla ceza ile açıklayanlara karşı aşkı, sevgiyi, merhameti, vicdanı övmüştür. Mevlana sadece bireysel kurtuluşu değil birlik ve beraberliği, kardeşliği, karşılıklı hoşgörüyü öğretilerinin temeline koymuştur. Mevlana bin yıllar öncesinden insanlığa "Gel, Ne olursan ol Gel" diye seslenmeye devam etmektedir. Bu nedenle Hazreti Mevlana'nın öğretileri, tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Bugün hala başta İslam Dünyası olmak üzere tüm dünyada yaşanan acılar, savaşlar, sen, ben kavgası ve hoşgörüsüzlük ise devam etmektedir" diye konuştu. 2010 Türkiye Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Dünya Birincisi Hafız Ali Tel'in Kur'an tilavetiyle başlayan program, konuşmaların ardından musiki konseriyle devam etti. Programın Bilal Demiryürek'in kasideleri ve Mevlevi Sema Ayini ile sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehrin kalbinde buluştular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN