Türkiye'nin ortak sesi: TRT Radyosu

TRT Radyo Daire Başkanı Amber Türkmen TRT Radyosu'nun dünyanın en saygın yayın kurumları arasında yerini alma başarısını ve Türkiye'de bir ilk olan Kent Radyolarını SABAH Ankara'ya anlattı

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Türkiye'nin ortak sesi: TRT Radyosu
TRT Radyo Daire Başkanı Amber Türkmen 3 kıtada yayın yapar hale gelen TRT Radyosu'nun başarı sırlarını paylaştı. Türkmen yayın hayatına 1 yıl önce başlayan, 'Yılın En İyi Radyo Projesi' seçilen Kent Radyolarının 2016 yılında da kentle bütünleşen bir yayın akışı içinde olacağını söyledi.

* TRT Radyosunun dünü ve bugününü kısaca anlatır mısınız?
Türkiye'de radyo yayıncılığı 6 Mayıs 1927'de neredeyse dünyayla eş zamanlı başladı. Radyoculuk faaliyetleri, TRT kurulana kadar dağınık şekilde ve çeşitli kurumların yönetimi altındaydı. 1 Mayıs 1964'te TRT'nin kurulmasıyla tek çatı altında toplandı ve ülkemiz radyoculuğu için yeni bir dönem başladı. Teknolojik altyapının yenilenmesi, radyo kanallarının yeniden yapılanması, bölge radyolarının kurulması ve program planlamalarının merkezi sisteme bağlanması, yeni dönemin önemli adımlarıydı. Bugün TRT Radyoları, farklı kimlik ve formatlara sahip beş ulusal, beş bölgesel, üç yerel radyo kanalıyla yayınlarını sürdürüyor. .

* Yurtdışı yeni atılımlar neler olacak?
Yayın teknolojisine yaptığı yatırımlarla ve çağa uygun içerik planlamasıyla TRT bugün dünyanın en saygın yayın kurumları arasında. Gelenekten beslenip yüzünü geleceğe dönen bir yapıya sahibiz. Sahip olduğumuz olanaklar ve dinleyicimizden aldığımız destekle dünyaya sesimizi duyuruyoruz. Tematik yayın kanallarıyla, kent radyolarıyla, farklı şehirlerden hatta ülkelerden eş zamanlı yayınlarla, uluslararası eğitim faaliyetleriyle, program çeşitliliği, dikkat çekici formatlar ve içerik yelpazesiyle kendimizi anlatıyoruz. TRT FM haziran ayında ise üç kıtadan eş zamanlı yayın gerçekleştirdi. Şimdi hedef üç okyanus...

88 YILLIK BİRİKİMİMİZ VAR

* TRT Radyo'nun gelmek istediği, ulaşmak istediği nokta neresidir?
88 yıllık yayıncılık birikimimiz, mesleki tecrübemiz var. Bu köklü geçmiş bize güç veriyor tabii. Öte taraftan dinlenme ölçümleri, dinleyicilerimizin desteği yeni projeler üretmek için bizi motive ediyor. "Türkiye'nin Ortak Sesi" mottosuyla yayınlarını sürdüren TRT radyonun gelecekte de etkin bir güç olarak varlığını sürdürmesini istiyoruz.

* Şu an hali hazırda yürüyen Kent Radyo projeniz var...
Kent radyolarımız bu yılın başında faaliyete geçti. Bir yılın sonunda aldığımız tepkiler çok olumlu. Bunu öncelikle Genel Müdürümüz Şenol Göka'nın yayıncılık vizyonuna borçluyuz. Dinleyici eğilimlerinin tespit edilmesi noktasında bize rehber oluyor. Geçmiş yıllarda da bunun örneklerini gördük. TRT NAĞME ve TRT TÜRKÜ kanalları Genel Müdürümüzün projesi olarak 2009 yılında faaliyete geçti ve başarıları ortada. TRT Kent radyoları da emin adımlarla yoluna devam ediyor. Bir yıllık tecrübenin ışığında 2016 yılı için dinamik, kentle bütünleşen bir yayın akışı oluşturduk. Dileğim yeni yayın döneminin bütün radyolar, radyocular ve dinleyiciler için hayırlı bir yıl olması.

ÖDÜL ALMAK GURUR VERİCİ
"OYDAR tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Radyo Oskarları ödüllerinde TRT Kurumu olarak büyük mutluluk yaşadık. Öncelikle TRT Genel Müdürümüz Şenol Göka, "TRT Kent Radyoları" ile "Yılın En İyi Radyo Projesi" ödülünün sahibi oldu. TRT FM kanalında yayınlanmakta olan "Dünyanın En Radyo Programı", "Yılın En İyi Radyo Programı Projesi" seçildi. Radyo Oskarlarında TRT Radyolarından pek çok isim de farklı kategorilerde ödüle değer bulundu. "Yılın Ulusal Radyo Genel Yayın Yönetmeni" kategorisinde ödül almak gurur vericiydi. Bu vesileyle Ulusal Radyo Platformu'na, dinleyicilerimize ve çalışma arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür etmek istiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ortak sesi: TRT Radyosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN