Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çoban ressamdan 107'nci kişisel sergi

Giriş Tarihi: 22.12.2015
Çoban ressamdan 107'nci kişisel sergi

Çocukluk ve gençlik yıllarında çobanlık yapan Süleyman Şahin, o dönemlerde gönül verdiği resim sanatını sergilere taşıdı. Şahin son sergisini Güven Sanat Galerisi'nde açtı

Çoban ressam olarak tanınan Süleyman Şahin, 107'nci kişisel sergisini Büyükşehir Belediyesi Müdafaa Caddesi'nde bulunan Güven Sanat Galerisi'nde açtı. Tablolarını, fırça yerine parmaklarını kullanarak yapmakla tanınan Şahin, son dönemlere ait çalışmalarından oluşan natürmort, peyzaj ve İstanbul resimlerini sanatseverlerle buluşturdu. Şahin'in 100'e yakın tablosunun bulunduğu sergi, aralık ayı boyunca açık kalacak.

İNŞAATTA BOYACILIK DA YAPTI
Sanatsal çalışmaları hakkında bilgi veren Şahin, "Ben çoban ressam Süleyman Şahin. Afyonkarahisar'ın Sivrihisar ilçesi, Yayla köyünde 1949'da dünyaya geldim. Çocukluk yıllarım çobanlıkla geçti ve ilkokul 4'üncü sınıfa kadar okudum. Gençlik yıllarımda Balgat'ta çobanlığa devam ettim. Resim çalışmalarıma ilk kara kalemle desenler çizerek başladım. Daha sonra da inşaat boyacılığına geçtim ve parmakla resimler yapmaya, sokaklarda sergilemeye başladım. Ünlü ressamlar resimlerimi gördü, daha sonrasında da Kızılay'da sergi salonlarında resimlerimi sergiledim. Basınla tanıştıktan sonra çobanla ressam birleştirildi ve öyle de devam etti. Ardından sanat dünyasıyla tanıştım. 1983'te Paris'e gittim ve 4 yıl kaldım. Paris'te sanatın merkezine gidip, bir şeyler öğrenmek istedim. Türkiye'ye döndüğümde ressamlar sokağını kurdum. Paris'te öğrendiğim ve gördüğüm şeyleri Türkiye'de yaptım. Yıllarca bunun öncülüğünü sürdürdüm" dedi.

'RESSAMLAR GÜNÜ' İÇİN UĞRAŞIYOR
Çoban ressam Süleyman Şahin, halkı sanatla buluşturma çabası içinde olduğunu belirterek, "Anse Mobilya Dekorasyon merkezindeki 'Ressamlar Sokağı' adını verdiğimiz çalışmalarımız devam ediyor. Ressamlar Günü'nün öncülüğünü yapıyorum. '27 Şubat Dünya Ressamlar Günü' olarak kabul edilmesini istiyorum. Sanatçılar dünyada çok çileler çekti. Dünya, sanatçılardan o kadar çok yarar sağlıyor ki, anılmaları için mücadele etmek istiyorum"' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çoban ressamdan 107'nci kişisel sergi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN