Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Umutlarını oyladılar

253 dükkânın kül olduğu Osmanlı Pazarı esnafının yaraları sarılıyor. Gökçek ile buluşan esnaf, çarşının yenilenmesi için oy verdi

Giriş Tarihi: 22.12.2015
Umutlarını oyladılar
Keçiören'deki yangın faciasında mağdur olan 253 esnafın yaraları imece usulü ile sarılıyor. Başbakanlık ve Valiliği mağdur olan esnafa maddi destek verileceğini açıklarken Büyükşehir Belediyesi ve ATO yanan çarşının yerine daha modern bir çarşının yapılması için kolları sıvadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası'nda dükkânı yanan esnafı ağırladı. Esnafla kısa bir görüşme yapan Gökçek, 3 ayrı teklifte bulundu. 3 teklifi de değerlendiren esnaflar yapılan oylamada ellerini, yanan pazarın daha modern bir şekliyle yapılması teklifi için kaldırdı. Başkan Gökçek de esnafın istediği şekilde yanan yerin yeniden inşa edileceğini ifade etti.

MODERN ÇARŞI YAPILACAK

Büyükşehir Belediyesi'ne yangın çıktıktan 18 dakika sonra haber verildiğinin altını çizen Gökçek, "Sayın Başbakanımız, az önce aradı ve Başbakanlık Afet Acil Yardım Fonu'ndan her esnafımıza 20'şer bin TL verilecek. Ayrıca Valilik Vakfı'ndan 10'ar bin TL. Yani toplam 30 bin TL maddi yardım yapılacak. Bunun haricinde kredi verilmesi, sigorta ve vergi borçlarının ertelenmesi söz konusu. Bu Sayın Başbakanımızın hükümet kanadından vatandaşlarımıza olan müjdeleridir. Biz de Büyükşehir Belediyesi ve ATO olarak burada mevcut olan binanın yeniden yapılması için birlikte karar verdik. Allah nasip ederse birebir ve daha modern bir çarşının yapılması için destek vereceğiz. Ümit ederim ki en kısa sürede 2 veya 3 ay gibi sürede bunu yaparız. Esnafımız ile bir oylama yaptık ve esnafımızın isteği doğrultusunda bu kararı aldık. Hayırlı ve uğurlu olsun. Devlet vatandaş için var. Özellikle Sayın Başbakanımız ile verdiğimiz sözlerin gerçekleştirilmesi mutluluğunu yaşayacağız. Allah bir daha böyle bir şey yaşatmasın" diye konuştu.

Dünyamız karardı
Hükümetin yanlarında olması kendilerini umutlandırdığını ifade eden Taha Öz isimli bir esnaf ise, "Yangın haberini aldığımızda dünyamız başımıza yıkıldı. Ancak hükümetimizin ve Büyükşehir Belediyemizin arkamızda olduğunu görünce tükenen umutlarımız yeniden yeşerdi. Allah hepsinden razı olsun" dedi.

Devlet bu insanları asla mağdur etmez
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, görünen tablonun çok üzüntü verici olduğunu söyleyerek, "Bir parça kurtulan bir şey yok. Konuyu zaten takip ediyoruz. Burada bu kadar mağdur insan var. Devletimiz asla bu insanlarımızı mağdur bırakmaz" diye konuştu.

Görgü tanıklarının ifadesi netleştirecek
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Dükkanların yapımı itibarı ile hemen tutuşabilen plastik malzeme olması ve içerisindeki malları itibarı ile de tekstil, sentetik, plastik ürünlerden oluşan mallar olması yangının hızla yayılmasına neden olmuş. Ve hiçbir şey kurtarılamamış. İlk bulgular itibari ile yangının elektrik kontağından çıktığı tespit edildi. Ama kesin raporu bekliyoruz. Görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda olay netliğe kavuşacak. Bundan sonra esnaf kardeşlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmalar yapmaya bakacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Umutlarını oyladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN