Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalaycılık artık tarih oluyor

Giriş Tarihi: 28.12.2015
Kalaycılık artık tarih oluyor

Ankara'nın turistik ilçesi Beypazarı'nda kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında yer alan kalaycılık ayakta kalabilmek için direniyor

Bakırın can dostu kalaycılık mesleği, yakın zamana kadar tarihi çarşı içinde 40 atölyenin olduğu, her atölyede 10 kişinin çalıştığı aktif Kalaycılar sokağı, şimdilerde 3 kişinin mesleği sürdürdüğü ve kalaycılar sokağı olarak sadece tabelası ile geçmişi hatırlatan bir sokak haline geldi.

BAKIRIN CAN DOSTU...
Bakır eşyaların can dostu kalay ile kalaylanan bakır eşyalar havadan etkilenip paslanmadığı gibi, kimyasal maddelerle aşınmasının da önüne geçiliyor. Bakır kaplara olan rağbet giderek bitme noktasına gelirken, sadece turistik amaçlı süs eşyası olarak kullanılır hale geldi. Bu durumun ise kalaycılık mesleğinin eski görkemli günlerini arattığı belirtiliyor.

MESLEĞE İLGİ DUYULMUYOR
Beypazarı'nda kalaycılık mesleğini sürdüren 3 ustadan biri olan Mustafa Tanrıseven, "Ben bu mesleğe 1965 yılında ilkokula giderken çırak olarak başladım. 10 yıl sonra 1975 yılında kendi dükkanımı açıp, halen bu mesleği sürdürüyorum. Eskiden ilçede 40-50 atölye vardı. Kalaycılar sokağında her atölyede 10 kişi 8 kişi çalışırdı. Bakır kazanlar, güğümler, tabak, çanaklar her yıl kalaylanırdı. Bakıra alternatif cam, plastik, aliminyum, çelik, demir eşyalar çıktı. Bakırdan daha ucuz. Bu yüzden bakırcılık azalırken, kalaycılık mesleği de bitmek üzere. Beypazarı'nda Nazmi usta, Sadık Usta ve benden başka kalaycı kalmadı. Çırak olarak insanlar bu mesleğe rağbet etmiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalaycılık artık tarih oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN