Çocuklar hastanede değil sokakta büyüsün

Giriş Tarihi: 31.12.2015
Çocuklar hastanede değil sokakta büyüsün
Son anda bulunan kalple hayata tutunan İdil'den onu tanıyan, tanımayan herkese yeni yıl mesajı geldi

Küçük kız "Kalbim için kalbi atan herkese teşekkürler. Dilerim 2016 organ bağışında tarihe geçer" diye konuştu

Başkent Üniversitesi Hastanesi'ndeki tedavisi devam eden ve 2015'in organ bağışındaki simgesi haline gelen minik İdil, ilk sözlerini SABAH Ankara'ya söyledi. "Ben çok iyiyim Türkiye'm" diyen küçük kız, "Artık makinayla değil kalbimle yaşıyorum. Oyunlar oynayıp istediğim kadar yürüyorum. 11 yıl sonra hasta değil çocuk oldum. 2015 benim uğurum, sağlığımın ve dileğimin yılı oldu. 2016 da organ bekleyen, sokaklar yerine hastane odalarında büyüyen çocukların 'Minik Kalpler Yılı' olsun. O kadar çok bağış yapılsın ki 2016 organ bağışında tarihe geçsin yeni yılda tek isteğim organ bağışı yapılması, sizi seviyorum' diye konuştu.

'MUCİZELERE SARILIN'
SABAH Ankara'nın yeni yılını kutlayan anne Derya K. ise "Yıllarca canı yanar, nefesi kesilir diye sarılamadığım yavruma 11 yıldan sonra kavuştum. 2015 dileklerimin gerçek olduğu, yavrumun can bulduğu 'mucize' bir yıl oldu. Kızımın iyileşmesi çok zordu yıllar süren arayışa rağmen kalp bulamamıştık ancak umudumu hiç kaybetmedim. Annelere sesleniyorum, umudunuzu kaybetmeyin, mucizeler inanın, benim 11 yıllık bekleyim bir saatte gerçek oldu. Evlatlarınızı yaşacak canlara, umutlara sarılın" dedi.

2004 İDİL'İN, 2016 BİZİM YILIMIZ

Yeni yıldan en büyük beklentisinin organ bağışlarının artması olduğunu belirten Derya K, "Şu anda yüzlerce ana evladına can olacak organı bekliyor dört gözle. Cihazlarda yaşam mücadelesi veren onlarca çocuk, yetişkin bir umut bekliyor' dedi. Derya K, "2004'te bir karar almış ve hayatımızı kızımıza adamıştık. 11 yılı onun için yaşadık ama 2016 ailemizin birlik yılı olacak. 2016, bekleyişlerin bittiği, hastalın sağlık bulduğu, kalplerin attığı bir yıl olsun. Gözyaşlarıyla evlatlarını başında sabahlayan ana ve babaların mucize gibi gelen canlarla güldüğü yıl olsun. Öykülerin, uyandığı, kalbine kavuştuğu sağlık dolu bir yıl olsun" şeklinde konuştu.

ANNESİ KAMPANYA BAŞLATACAK
İdil'in hızla iyileştiğini ve ameliyattan sonra dört kilo aldığını belirten Derya K, "Can yarım İdil'im 'Anne ölecek miyim?' yerine anne 'oyun oynayacağım, koşacağım' diyor. Saçlarını tarayıp, masallar anlatıyorum. Bu günleri görmek zordu ama gördüm ki uzak değilmiş, minnettarım. Öte yandan organ bağışı konusunda mücadelem yeni başlayacak, belediye ve İl Müftülüğü ile İdil hastaneden çıktıktan sonra bir kampanya başlatacağız. İnsanlara kalpsiz geçen ve arayışla süren 11 yılı anlatıp organ bağışı için ikna edeceğiz" dedi. Derya K. , İdil'e kalbini veren Ferhat'ın annesiyle sürekli görüştüklerini de söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar hastanede değil sokakta büyüsün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN