Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşk mühendisleri

Çankaya Belediyesi geçtiğimiz yıl evlenen çiftlerle ilgili bir aşk analizine imza attı. Analize göre 2015'te mutluluğa en fazla mühendisler 'Evet' dedi

Giriş Tarihi: 3.1.2016
Aşk mühendisleri
Aşklarını nikahla taçlandıran çiftlerle ilgili bir analiz yapan Çankaya Belediyesi, ilçe sınırlarında yapılan evliliklere ilişkin ilginç verilere ulaştı. Evlendirme Birimi 2015 itibariyle ilçede evlenen çiftlerin eğitim durumu, yaş ve meslek gibi demografik bilgilerini analiz etti. Eğitim düzeyi yüksek insanların yaşadığı ilçede evlenmek için başvuranlardan 2 bin 9'u üniversite, 494'ü ise lise mezunu. Analiz sonuçlarının ortaya çıkardığı bir diğer ilginç nokta ise eğitim düzeyi arttıkça evlilik başvurusunu kadınların yapıyor olması. Bu yıl bin 25 üniversite mezunu kadın evlenme başvurusu yaparak erkekleri geride bıraktı. Çankaya'da evlilik akdini gerçekleştiren 12 bin 766 kişi, 60 farklı iş kolunda çalışırken meslek türüne göre mühendisler en fazla evlilik gerçekleştiren meslek kolu olarak öne çıktı. 448 mühendis mutluluğa 'Evet' derken, doktor ve hemşirelerin bulunduğu sağlık çalışanlarından ise 148 kişi bu yıl evlendi.

SAVCILAR EVLİLİĞE UZAK

Listede en az evlenen kişiler meslek türüne göre birer kişi ile savcı, otel görevlisi ve pazar esnafı olarak sıralandı. Analizde dikkat çeken bir diğer veri ise öğrencilerin evlenme rakamı. Bu yıl ilçede 86 öğrenci evlendi. Çankaya Belediyesi'ni evlenmek için tercih eden çiftlerin genç yaşta olmaları da bir diğer dikkat çeken faktör. Genç yaşta evliliklerin yoğun olarak yaşandığı Çankaya'da 18-40 yaş arası evlenen kişilerin sayısı 11 bin 490 olarak göze çarptı. İlçede 21-30 yaş arası 7 bin 134 kişi evlilik akdi gerçekleştirirken bu yaş aralığını 4 bin 18 kişi ile 31-40 yaş arası kişiler takip etti. Reşit olmayıp ailelerinin izniyle evlenen kişiler 13 iken, ikinci baharını yaşayan 957 41-50 yaş aralığında evlenen kişiler ise 957 ile yeni bir hayata merhaba dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşk mühendisleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN