Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2016 eğitimin altın yılı olacak

Türkiye'nin en kaliteli eğitim kurumlarına ev sahipliği yaparak, eğitimin öncü şehri olan , 2016 yılında hayata geçecek onlarca projeyle atağa kalkacak

2016 eğitimin altın yılı olacak
Eğitim alanında 2015 Avrupa Birliği projeleri ile Türkiye sıralamasında birinciliği kimseye kaptırmayan başkent, yeni eğitim-öğretim döneminin de yıldızı olmaya aday. İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, eğitim alanındaki tüm projelerini SABAH Ankara'ya anlattı. Bozkurt, "Ankara'yı eğitimde en üs seviyeye getirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bakanlığımızın bize sunduğu program çerçevesinde ve müdürlük kapsamında eğitimin altın çağını yakalayacağız. Başkent Organize Sanayi Bölgesi Mesleki Eğitim Merkezi Altyapı Tesis Projesi ile yüksek kaynakçılık ve CNC operatörlüğü eğitimlerinin verileceği mesleki eğitim merkezi eğitim altyapısını tesis edilecek. Yaklaşık bir milyon 400 bin 472 TL bütçeli proje içinin açılış günü beklenmekte" dedi. Yeni dönemde her alandan onlarca projenin hayata geçeceğini belirten Bozkurt şunları söyledi: "Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle başladığımız 'Sürdürülebilir Rekabetin Anahtarı Endüstriyel Tasarım' adlı projemizle ileri teknoloji üretimini artırmak, dış ticaret açığını azaltmak ve rekabete yönelik eylem ve politika üretmek amaçlandı. 44 bin TL bütçeli proje şubat 2016'da tamamlanacak. Üstün yetenekli çocukların uyumlarının güçlendirilmesi için 'Sınıf İçi Farklılaştırma Programı Hazırlama ve Yetenek Atölyeleri Oluşturma Projesi' de planlar dahilinde. Bu proje ülkemizde üstün yetenekliler eğitiminin yaygınlaştırılmasına katkı sağlamayı hedefliyor."

MÜLTECİLER UNUTULMADI
Ankara'ya sığınan mültecilere dönük eğitim çalışmaları hakkında da bilgi veren Bozkurt "Fatih Sultan Mehmet, Nazife Hatun, Şili ve Sıdıka Kınacı İlkokullarında 4 bin civarında Suriyeli öğrenci, bin civarında Iraklı öğrenci de ara sınıflarda eğitim görüyor. Okullara kayıtlar sürekli devam ettiği için bu sayı sürekli artmakta. Okullardaki Suriyeli öğrenciler Suriyeli öğretmenlerden kendi müfredatlarına göre eğitim almakta ve haftada beş saat de Türkçe dersi görmekte" diye konuştu.

TARİHİ OKUL AR CANL ANACAK

Yeni eğitim döneminin tarih, kültür ve çalışmalar açısından dolu dolu geçeceğine dikkat çeken Erol Bozkurt, başkentteki tarihi okulların restorasyonla yeniden canlandırılacağını söyledi. Bozkurt, 'Okullarımızı Birlikte Onaralım' projesi kapsamında Ulus bölgesindeki 1960 ve 1970'li yıllara ait okullarımızı onaracağız. Eğitimin mazisine sahip çıkmak anlayışıyla yola çıktığımız projeyle Ankara'nın, tarihi eğitim yuvaları korunmuş olacak" dedi. Bozkurt şöyle devam etti: "Madde bağımlılığının önüne geçmek için "Bağımlı Olma Özgür Ol" sloganıyla yola çıktık. 2015-2019 Stratejik Planımıza almış olup bununla mücadeleye ara vermeden devam edeceğiz. Proje ile 300 bin insana eğitim verdik, bu yılki hedefimiz bir milyon kişiye ulaşmak. Yine "Müzik eğitimini geliştirme ve destekleme" adlı engelli ve diğer öğrencilerimizin kendi beste ve albümlerini yapmalarını hedefliyoruz. Mithat Enç Görme Engelliler Okulu ve Anafartalar Koleji'nden gelen öğrencilerimizin 20'si beste ve 10'u anonim eser olmak üzere 30 şarkının besteleme, notasyon çalışmaları ve stüdyo ortamında yapılan kayıtları bitirildi. Proje kitap ve CD olarak paylaşılacak. "Müzakereci-Arabulucu Lider Öğrenci Projesi" ile öğrenciler arasında yaşanan anlaşmazlıkların arabulucu öğrencilerin yardımıyla çözülmesini hedefliyoruz. Etimesgut, Sincan ve Polatlı ilçelerini kapsayan projeyle 4 kız 4 erkek 8'er kişilik akranarabulucu gruplar oluşturularak 4bin 846 öğrencinin lider olması hedeflenmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016 eğitimin altın yılı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN