Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saatlerce bağıran yaşlı kadının dramı

Giriş Tarihi: 6.1.2016
Saatlerce bağıran yaşlı kadının dramı

Elmas Özkan, hastalığı nedeniyle her gün saatlerce istem dışı bağırıyor. Yaşlı kadını hiçbir hastane kabul etmiyor

Genetik "Fahr Sendromu" hastası olan Elmas Özkan'ın (60) durumu diğer hastalardan oldukça farklı. Hastalığın beynindeki etkileri nedeniyle sürekli çığlık atan ve aralıksız bağıran yaşlı kadın, hiçbir hastanede tedavi olamıyor. Özkan'ın, dayanılmaz bir tonla sürekli çığlık atması ve hastaların şikayet etmesi nedeniyle hiçbir hastaneye yatışı yapılamıyor.

EN UZUN 1 SAAT KALDI

Annesinin hastalığı nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları SABAH 'ya anlatan Hüseyin Özkan, Ankara'daki hatta çevre illerdeki tüm hastanelere gittiklerini, her hastanede en fazla 1 saat kaldıklarını söyledi. Özkan, "Yıllar önce Sincan Devlet Hastanesi'nde annemin çok ender görülen bir hastalığı olduğu teşhisini koydular. Aynı hastalık annemin annesinde, beş yıl önce de dayımda ortaya çıktı. Gitmediğim hastane, çalmadığım kapı kalmadı, hastalıktan da geçtik biz hastanede kalıp tedavi olamıyoruz, annem sürekli bağırıyor. Saatlerce bitmeyen çığlıkta doktorlar işini yapamıyor, hastalar da yerinde yatamıyor" dedi.

'Çığlığın bitmesini istiyoruz'

Annesinin sürekli bağırmasının kendisinin de psikolojisini etkilediğini belirten Hüseyin Özkan, "Anneme bakacak kimsem yok ama artık dayanamıyorum. Bu saatten sonra tedavi değil annemin bağırmadığı 10 dakika istiyorum" diye konuştu. Özkan, "Hastalığın tedavisi yok, ona huzur ve uyku veren bir ilacı da yok. Sabahlara kadar o bağırıyor, ben başındayım. Hastaneler dayanamıyor, yapabilecek bir şey yok deyip eve gönderiyorlar. Sadece bağırmasını önleyen bir şey istiyoruz, tedavi için gittiğimiz doktorun yanında beş dakika kalabiliyorum. Başvurmadığım yer kalmadı. Çağırsalar bile geri gönderiliyorum" şeklinde konuştu.

'Beyni doğduğu günkü gibi'

"Çok çaresizim, artık atacağım adım kalmadı" diyen Özkan, "Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık başvurmadığım yer kalmadı. Tedavi için uzanacak bir el arıyoruz" şeklinde konuştu. Özkan, "Doktorlar genetik bir hastalık olduğunu dolayısıyla tedavisinin mümkün olmadığını söylediler. Annem üç aydır yatalaktı ama iyiye giden gelişmeler oldu. Elinden hep tuttum, su içmesini bile öğrettim. Eğer bunları ben yapabildiysem, bir doktor kesinlikle daha fazlasını yapar. Hastalık annemin beynini doğduğu güne indirdi, her şeyi yeniden öğretiyorum ancak gücüm kalmadı. Ben bir yol, yardım istiyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saatlerce bağıran yaşlı kadının dramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN