Türkiye'nin en iyi haber sitesi

152 yıldan sonra sendikalı oldular

Bankacı ve banka çalışanlarının onlarca yıllık mücadelesi meyvelerini verdi. 34 bin Ziraat ve Halk Bankası çalışanı 152 yıldan sonra ilk kez sendikalı oldu

152 yıldan sonra sendikalı oldular
Türkiye'nin en büyük iki devlet bankası olan Ziraat ve Halk Bankası tarihinde ilk kez sendikalaştı. Öz Finans İş Sendikası ile anlaşan iki bankanın çalışanları 152 yıllık tarihin ilk sendikalı çalışanları oldu. 34 bin çalışan sendikalı olmanın mutluluğunu yaşadı.

ÜYELİK E-DEVLET'TEN
Anlaşmanın devlet bankacılığı açısından çok önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Öz Finans İş Sendikası Genel Başkanı Ahmet Eroğlu, "Biz sadece sendika kurmadık, bankacılık tarihinin 152 yıllık mücadelesini de kazanmış olduk" dedi. Eroğlu, "Ziraat ve Halk Bankası çalışanlarının yüzde 90'ı sendikadan faydalandı. 34 bin banka çalışanı da sendikaya üye olarak devlet bankalarının ilk sendikalı çalışanları oldu. Bankacılık sektöründeki ilk sendika değiliz ancak devlet bankacılığında ilk sendikayız. Çalışanlar e-devlet üzerinden üye oluyor. Bankanın kadrosunda olan herkes üyemiz olabiliyor. Sendika olarak kendimizi anlatmamız, banka çalışanlarımıza haklarını aktarmamız zaman aldı ama netice olarak başardık" diye konuştu.

"TAŞERON BİTTİ"
Her iki bankanın Ankara'daki merkezlerindeki çalışanlarının tamamına yakının sendikaya üye olduğunu belirten Eroğlu, "Yıllardır bugünü bekleyen binlerce banka çalışanı akın akın üye oluyor, Bankacılık sektöründeki taşeron işçilik bitti" dedi. Eroğlu, "Banka çalışanlarımızın çoğu haklarından ve statülerinden habersizdi. Bugün itibariyle iki bankanın çalışanlarını yüzde 90'ı sendikamıza üye. Sendikanın kurulması bu alandaki mağduriyeti bitirerek hak aramanın kola yolu olacak. Ankara'daki üye sayımız yüzde 95. Banka çalışanlarının hakları sendikamız tarafından özenle takip edilip korunacak. Üyelerimizle birlikte mutlu ve umutlu banka çalışanlarının birleşme adresi olacak" şeklinde konuştu.

BİN 700 İŞÇİ KADROLARINI ALDI
Eroğlu, "İlk toplu sözleşmelerimizi imzaladık. Ziraat Bankası, hükümetin de çalışmalarıyla birlikte bin 700 arkadaşımızı 1 Ocak 2016 itibariyle kadroya aldı. Kamuda çalışanlar ve özel güvenlik firmaları bünyesinde çalışan arkadaşlarımızın sıkıntıları da bu sözleşme ile çözüldü" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
152 yıldan sonra sendikalı oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN