Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artan grip vakalarına 'servisli' çözüm

Giriş Tarihi: 12.1.2016
Artan grip vakalarına 'servisli' çözüm

Artan grip vakalarıyla birlikte hastanelerin poliklinik ve acil servislerinde meydana gelen yığılmalar "grip servisi" kurdurdu

Grip enfeksiyonu vakalarındaki aşırı artış ve hastanelerdeki yığılmalar Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni harekete geçirdi. Hastane yönetimi, sadece grip vakalarının tedavi edileceği "grip servisi" kurdu.

İKİ UZMAN GÖREV YAPIYOR
Söz konusu servisle ilgili SABAH 'ya bilgi veren Enfeksiyon Hastalıkları Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Ertek, grip polikliniğinin hastalığın "pik" yaptığı dönemlerde hizmet vereceğini söyledi. Grip polikliniğinin artan vakalara bir önlem olarak açıldığına dikkat çeken Ertek, "Hastalık ocak ayı başında pik yaptı. Çok fazla hasta geldi ve polikliniklerde yığılma oldu. Onkoloji olarak artan bu grip vakaları için hastane içerisinde bir ilk olan 'grip servisini' kurduk. 18 yataklı, iki uzman doktor ve hemşire ve diğer sağlıkçı arkadaşlarımızın görev aldığı grip servisimiz ocak ayı itibariyle hizmete girdi. Diğer servislere göre biraz daha izolasyon önlemlerinin artırıldığı bir servis" dedi.

DÖRT NE DENLE KURULDU

Mustafa Ertek, "Kanser hastanesi olduğumuz için, grip vakaları nedeniyle hastanemize gelen gripli hastaların hastane içerisindeki dolaşımı kanser hastalarının durumuna olumsuz etki yapıyordu. Hastanedeki diğer hastaları korumak, grip olmayan ve hastane dışında bulunan insanları da yine hastalığı kapmış olanlardan ayırmak için servisi açtık" diye konuştu. Doktor Ertek, "Artan hasta sayısını, poliklinik sayısını artırmak ve servis açmakla çözmeye çalıştık. Gripli hasta ne kadar çok alanda dolaşırsa hastalık o kadar yayılır. Biz bunun önüne geçmeye çalıştık. Hastane olarak biz artan grip vakalarına çözüm bulmak ve hastanemizdeki risk grubundaki hastalarımızı korumak için bu servisi kurduk" ifadelerini kullandı.

24 SAAT HİZMET VERECEK
Grip polikliniğinin hastane bünyesinde hizmet vereceğini ve kapanmayacağını belirten Ertek, "Salgın ve vaka artışı dönemlerinde 24 saat hizmet vereceğiz. Üst solunum yolu ile ilgili bir şikayetle hastanemize başvuranlar en hızlı şekilde servisimizden hizmet alacak. Özellikle grip olan ve durumu ağır hastaları bu serviste yatışını yaparak tedavi ediyoruz. Türkiye'de bir ilk olan grip polikliniğimizi, hastanemizde risk grubunda olan ve bağışıklığı baskılayıcı tedavi gören hastaları korumak için 'grip polikliniği' adı altında Enfeksiyon Hastalıkları Servisimize bağlı olarak hizmete açtık" dedi.

'İNSANA ADAPTE OLDU'
Son zamanlara görülen domuz gribi vakalarına da değinen Doktor Ertek şunları söyledi: "Bu serviste yine domuz gribine karşı tetikteyiz ancak artık domuz gribi yok. H1N1 mevsimsel bir virüs haline geldi, tehlikesi yok. İlk çıktığı yıl gibi değil. Domuz gribi insandan insana geçme özelliğini kazandıktan sonra özelliğini yitirdi. İnsana adapte oldu, artık tehlike yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artan grip vakalarına 'servisli' çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN