Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aman 'AK Parti yaptı' denilmesin!

Birkaç yıl önce Ulus'a kent meydanı yapılmasını öneren Mimarlar Odası Başkanı Karakuş'un, projeye start verilmesi üzerine mahkemeye koşması akıllarda soru işareti bıraktı

Giriş Tarihi: 13.1.2016
Aman 'AK Parti yaptı' denilmesin!
Büyükşehir Belediyesi tarafından başkentteki tarihi dokunun ortaya çıkarılması için planlanan Ulus Tarihi Kent Meydanı projesi başta Mimarlar Odası olmak üzere diğer meslek odalarının açtığı davalar nedeniyle sürekli olarak durduruluyor. Bugüne kadar açılan yüzlerce dava nedeniyle çalışmaların bir türlü başlanamadığı Ulus Meydanı ile ilgili geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ulus, ulusa yakışmalı. Bizim birinci önceliğimiz Ulus. Artık tahammülümüz kalmadı" demişti.

ÇELİŞKİLİ DAVRANIŞLAR
Ankaralıların büyük bir umutla beklediği projede yıkılacak binalar ile ilgili tüm devir işlemlerinin tamamlanmasına rağmen, meslek odalarının açtığı davalar nedeniyle proje durma noktasına geldi. Ulus Tarihi Kent Meydanı projesini sürekli olarak dava ederek engellemeye çalışan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın odada sekreter üye olduğu dönemde yaptığı açıklamalar nasıl bir çelişki içerisinde olduğunu gözler önüne serdi.

ULUS MEYDANI YOK OLMUŞ!
Ulus'un tarihi dokusunu ortaya çıkarmak için planlanan projeyi davalarla durduran Candan'ın 2012 yılında yaptığı tahmin edilen bir açıklamada, "Ulus, Cumhuriyet'in kurucu mekanı, bir çok katmanı bir arada gördüğümüz, tarihi bir kent merkezi. Cumhuriyet'in kurulduğu meclis yapısı orada, Cumhuriyet dönemini Ulus'tan başlayarak Atatürk Bulvarı üzerindeki tüm yapılardan okuyabiliyorsunuz. Bu açıdan Ulus önemli. Yaşanan süreç mekânsal olarak değerlendirildiği zaman Ankara'da bir meydan kültürü kavramı yok. İnsanların bayramını kutlamasını, derdini anlatmasını, eylemini yapmasını istediği mekânları istemiyorlar bu çok açık. Bu, siyasi bir bakış açısının mekana yansımasının ürünü olarak sürece damgasını vuruyor. Var olan meydanlarımız yok olmuş durumda. Tandoğan Meydanı, Sıhhiye Meydanı, Kızılay Meydanı ve Ulus Meydanı yok olmuş durumda" demesi dikkat çekti.

CHP'Lİ BELEDİYE YAPSA KARŞI DURUR MUYDUNUZ?
Yıllar önce bu açıklamaları yapan Tezcan Karakuş Candan'ın projenin hayata geçirilmesinin ardından gösterdiği farklı tutum karşısında SABAH Ankara soruyor: "Projeyi AK Partili bir belediye yerine CHP'li bir belediye yapsaydı nasıl bir tutum sergilerdiniz? Tezcan Karakuş Candan, yaklaşık 4 yıl önce Ulus'a meydan isterken ne düşünüyordu? O günden bugüne ne değişti de bu projeye karşı oldu? Tek sorun projeyi AK Partili bir belediye ve Melih Gökçek'in yapması mı?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aman 'AK Parti yaptı' denilmesin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN