Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cip krizi Ankara'yı karıştırdı

Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı Oğuz Tongsir 'in 53 yıllık dernek logosunu değiştirirken Türk Bayrağı'nı çıkartmasıyla başlayan skandala bir yenisi daha eklendi. Tongsir'in eşine ait cipi derneğe sattığı iddiası ortalığı karıştırdı

Cip krizi Ankara'yı karıştırdı
Türkiye Spor Yazarları Derneği'nde (TSYD) Oğuz Tongsir'in yönetime seçilmesiyle yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Daha önce dernek üyesi olmayan bir kişinin dernek üyesi gibi gösterilerek çocuğuna Haliç Üniversitesi'nden burs verdirilmesi olayı patlak verirken, 53 yıllık TSYD logosunda Türk Bayrağı'nın çıkartılması skandalınıın ardından gelen cip olayı Ankara'yı karıştırdı. SABAH Gazetesi yazarı Erman Toroğlu'nun köşesinde yazdığı TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir'in eşi Hazan Tongsir üzerine kayıtlı 2012 model cipi derneğe sattığı iddiası üzerine SABAH Ankara muhabirleri söz konusu aracın izini sürdü. TSYD Ankara Şubesi'ne tahsis edildiği ortaya çıkan lüks cip gizlendiği garajda kir ve pas içinde görüntülendi.

ARAÇ İADE EDİLİYOR

Tongsir'in eşinin aracını derneği sattıktan sonra Ankara Şubesi'ne tahsis edilen cipin plakasının değiştirilerek 06 TST 43 olarak tescil ettirildiği de belirlendi. Erman Toroğlu'dan sonra SABAH Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç'un da köşesinde yer verdiği TSYD'deki skandaldan sonra, TSYD Ankara yönetimi de karıştı. Yönetimin acil toplantı yaparak otomobili iade etme kararı aldığı ileri sürüldü.

KANUN NE DİYOR?
TSYD Genel Başkanı Tongsir'in eşine ait aracı derneğe satmasına kanunen bir engel bulunmuyor. Ancak hukukçulara göre bugüne kadar hiçbir dernek başkanı birinci derece yakınından böyle bir alışveriş yapmadığı için kanunen engel olmamasına rağmen etik kurallar çerçevesinde satış etik olarak değerlendirilmiyor. Dernekler Kanunu'nun 49'ncu maddesinin (b) bendine göre, bir derneğin kamu yararına çalışan derneklerden sayılması "Son bir yıl içindeki, 2005 için belirlenen tutar olan 50 bin TL'yi geçen alım ve satım işlemlerinin rekabet koşullarına uygun yapılması" zorunlu bulunuyor. Hukukçulara göre bu satış sırasında rekabet koşullarının oluşmaması halinde dernek başkanı görevini kötüyle kullanmış sayılıyor. Buna göre de TCK'nın 257'1-2 maddeleri gereğince 'Görevini Kötüye Kullanmak'tan yargılanması gerekiyor. Ayrıca satış sırasında aracın hasarının gizlenmesi halinde satış 'muazalı satış' olarak kabul ediliyor ve işlem yapılması gerekiyor.

ERMAN TOROĞLU NE YAZMIŞTI?
Skandalın ikinci boyutu ise SABAH yazarı Erman Toroğlu'nun dünkü yazısında yer aldı. Toroğlu "Ey Oğuz Tongsir, TSYD'nin Ankara Şubesi araba almak istemiş. Genel Merkez'e sormuş, "Ne yapalım" diye. Siz de "50-60 bin civarında bir araba alın" demişsiniz. Bakın bunlar hep söylenenler, cevap istiyorum. Ama Ankara Şubeniz, bu fiyatlara sıfır araba bulamamış. Genel Merkez'e bildirmişler, İstanbul'dan kullanılmış bir araba gönderilmiş. Plakası yok, muayenesi yok . GBT'sine bakınca Oğuz Tongsir'in karısının üzerinde çıkmış. Sen eşinin arabasını Ankara'ya mı sattın?" diye yazdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cip krizi Ankara'yı karıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN